Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • Živě
 • Lenka Filipová představí ceněné album keltských balad Oppidum v regionech

  20. srpna 2019 13:26
  Po úspěšné jarní části, kterou završila koncertem ve Velkém sále pražské Lucerny, bude Lenka Filipová ve svém turné k desce Oppidum pokračovat i na podzim. Album keltských balad, za jehož prodej právě v Lucerně obdržela Zlatou desku, představí v osmi dalších městech. Vystoupí s ní kapela v čele s britským virtuózem ve hře na keltskou harfu Seanem Barrym i smyčcový soubor Brno Strings.
  Lenka Filipová

  „Vystoupení v rámci turné Oppidum jsou pro mě výjimečná. Nachystali jsme se Seanem Barrym výběr písniček ze stejnojmenného alba, také scénografie je k tomuto projektu speciální. Navrch dává představením nový rozměr přítomnost smyčcového tělesa, které pomůže vytvořit jedinečné aranže. Celkové atmosféře večerů jsme přizpůsobili i výběr mých starších skladeb a kytarové klasiky,“ říká zpěvačka a kytaristka Lenka Filipová.

  S tímto programem zavítala na jaře do velkých českých a slovenských měst a na všech zastávkách jí byl odměnou potlesk vestoje. Její strhující interpretace prastarou kulturou nasáklých písní, které diváky přenesou do dob keltských válečníků a mýtických druidů, oslovila publikum několika generací.

  Lenka Filipová

  „Zahlédla jsem mezi diváky řadu mladých lidí. Přišlo mi, jako by mě někteří teprve objevovali. Při autogramiádách, které dělám po každém svém koncertě a bude tomu tak i na podzimním turné, mi mnozí říkali, že takovou pestrost mého repertoáru nečekali,“ vzpomíná na již uskutečněné koncerty Filipová. Dodává, že publikum pozorně poslouchalo jak její největší hity jako Zamilovaná, Prý se tomu říká láska, Věnování nebo Ať žije show, tak právě rozjímavé keltské balady. Jako překvapení v závěru zařadila i rockovou píseň Hope And Faith americké kytaristky Janet Robin.

  Album Oppidum, které je vyústěním čtrnáctileté spolupráce se Seanem Barrym, obsahuje skladby zpívané čtyřmi cizími jazyky – anglicky, bretonsky a skotskou i irskou podobou staré řeči gaelic. Jediný český text ke skladbě Na cestě, původně z repertoáru Paula Simona, napsal písničkář David Stypka. Filipová desku kromě samostatných koncertů představila také na několika unikátních koncertech v rámci letních festivalů, například na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov nebo na Prázdninách v Telči. Má za sebou také miniturné po slovenských hradech.

  Lenka Filipová

  Po boku populární písničkářky vedle Seana Barryho, který kromě keltské harfy ovládá také hru na akordeon, vystupují klávesista Jára Bárta a Robert Fischmann, hrající na flétnu a perkuse. O specifickou atmosféru vystoupení se stará smyčcový oktet Brno Strings, seskupení vynikajících muzikantů, kteří se zaměřují na interpretaci komorní hudby. Členové souboru jsou první hráči brněnských orchestrů Janáčkovy opery a Filharmonie Brno a dlouholetí členové komorních souborů.

  Lenka Filipová

  Oppidum Tour 2019

  7. 10. Plzeň, Měšťanská Beseda

  8. 10. Karlovy Vary, hotel Ambassador

  15. 10. Pardubice, Ideon

  16. 10. Olomouc, Reduta

  22. 10. Litoměřice, Kulturní dům

  5. 11. Žďár nad Sázavou, Kulturní dům

  12. 11. Tábor, hotel Palcát

  13. 11. Znojmo, Kulturní dům Dukla

  Vstupenky najdete zde.

  Související