TOP 5 prehistorických filmů! Doba ledová, Jurský park...

23. února 2018 15:07
Jedním z dle mého názoru filmově nedoceněných období lidské historie je Pravěk. Koneckonců, jak filmově ztvárnit čas a místo, o kterém vlastně téměř nic nevíme a když už čirou náhodou ano, tak velice útržkovitě?

ČTI TAKÉ: Náměsíčný přežil jako zázrakem pád z osmého patra! To chceš!

Doba ledová

CINEMA geek - TOP 5 filmů o pravěku  doporučuje Martin Donát - český Youtuber, filmař a moderátor pořadu Cinema geek na TV ÓČKO. 

Svět filmů v podání Martina Donáta, to je CINEMA geek! Novinky, reportáže, recenze a mnohé další rubriky. Ať už jsou filmy váš život a nebo si pouze občasně užíváte v kinech ty největší velkofilmy, tak zde najdete co hledáte - s nadhledem, humorem a hlavně výstižně. Sleduj v sobotu v 16:00 a 18:00 a v neděli v 15:00!

@ockotv badboy na premiéře nových Star Wars.

Příspěvek sdílený Martin Donát (@martindonatcz),

Ne vždy je potřeba, aby se celý film odehrával v pravěku jako je tomu například v případě filmu Pračlověk. Někdy například stačí přenést neandrtálce či dinosaury do současnosti a hnedle máme zaděláno na prehistorický film. Jakých pět (celkově či alespoň částečně) prehistorických filmů je dle mě top?

5. místo – Hodný dinosaurus

Co kdyby před miliony let asteroid Zemi minul a dinosauři tudíž nikdy nevymřeli? Pravděpodobně by s námi žili dodnes a dokonce bychom se s nimi i spřátelili. Přesně toto můžeš vidět v tomto nedávném animáku od Pixaru mezi jehož přednosti patří i mimojiné dokonalé počítačové ztvárnění divoké prehistorické přírody.

4. místo – Střední škola ledová

Co by se stalo, kdybychom přenesli skutečného pravěkého muže do současnosti? Jak by reagoval na přehršel technologií a různých audiovizálních podmětů dnešního světa? Na tuto otázku vcelku komplexně odpovídá Brendan Fraser, ztvárňující hlavní neandrtálskou roli v tomto snímku. Lidé jsou tvorové chytří a dokáží se vcelku rychle adaptovat a nejinak tomu tedy nakonec je i u našeho hlavního hrdiny.

3. místo – Flintstoneovi

Nejproslulejší pravěká rodinka pod sluncem. Mohli bychom je nazvat takovými Simpsonovi pravěku. Původně se jedná o výživné série animovaných seriálů a komiksů, každopádně v devadesátých letech vznikla i tato solidní life-action adaptace, kde jsme si mohli tuto rodinku pralidí a celou jejich vesnici vychutnat v plné kráse. Jedním ze základních gagů tohoto světa je, že pralidé zde žijí vlastně úplně stejně jako my dnes, akorát mají všechno z kamene, popřípadě jiných jednodušších technologií.

2. místo – Doba ledová

Největší prehistoricky tematizovaná série vůbec. Prvního dílu jsme se dočkali v roce 2002 a pokračování vychází až dodnes. O to víc se jedná o úctyhodný výkon, protože si série pravidelně drží vysoká kritická hodnocení, i když tu a tam se i mistr tesař utne. 

Co je základem? Příběh mamuta, lenochoda a šavlozubý  tygr, kteří putují z ledem zamrzlých planin do poněkud příjemnější prostředí. Celá cesta ale není ani zdaleka tak snadná jak se může zdát a po cestě vždy narazí na nějaké obtížně řešitelné komplikace.

1. místo – Jurský park

Pokud jde o dinosaury, toto je film číslo jedna. Jak z technické, tak i obecně umělecké stránky. Z hlediska historie filmu jde navíc o převratný film mimo jiné z toho důvodu, že zde poprvé bylo využito většího objemu fotorealistických CGI efektů, to znamená, že ne všechno byly lidmi ovládané loutky, ale v mnohých scénách se objevili plně 3D počítačoví dinosauři. O geniálním scénáři, kameře či hereckých výkonech ani není potřeba mluvit. Však dle ČSFD jde o jeden z 200 nejlepších filmů vůbec.

ČTI TAKÉ: Majitelka slavné Grumpy Cat vysoudila 700 000 dolarů!

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 15:07 sobota 23. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • 31
  LOVE
 • 22
  SUPER
 • 20
  LOL
 • 19
  FAIL
 • 18
  OMG
 • 17
  WTF

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART