Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • #POŠLIKOMENT
 • Živě
 • Promotion
 • Influencerka Miquela je jen avatar. Přesto má na Instagramu 652 000 fanoušků!

  5. března 2018 16:07
  Seznam se s Lil Miquelou - první módní virtuální Instagramovou influencerkou!

  ČTI TAKÉ: ŽENA VTIPNĚ NAPODOBUJE INSTAGRAMOVÉ FOTKY CELEBRIT!

  Avatar Miquela Sousa je módní influencerka

  Miquela Sousa je módní influencerka jako každá druhá. S jedním velkým rozdílem - je virtuálním avatarem existujícím pouze v online světě a na ulici ani nikde jinde ji zkrátka nepotkáte.

  KVÍZ: 20 OTÁZEK NA TÉMA JUSTIN BIEBER! DOKAŽ, JAK VELKÝ JSI FANOUŠEK!

  Ráda nosí značky Supreme, Prada a Chanel a je součástí exkluzivních eventů pro top influencery. Je jí 19, je napůl Brazilka a napůl Španělka a žije v Los Angeles. Je modelkou a zároveň dokonce vydává hudbu. Její debutový singl „Not Mine“ vyšplhal v žebříčku Spotify Viral v srpu 2017 dokonce až na 8. místo. 

  I když není živá, rozhodně není první virtuální celebritou. Kapela Gorillaz se prezentuje už dlouhé roky v podobě čtyř animovaných postaviček a dlouho je tu například i virtuální zpěvačka Hatsune Miku, pro kterou navrhoval kostýmy samotný Marc Jacobs a která spolupracovala s Lady Gaga a Pharrellem.

  via GIPHY

  via GIPHY

  *Insert caption about Eminem and Mom's Spaghetti*

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  Hi angels, Wow- it feels like it’s been forever since I posted a diary entry! I know I said I was gonna write every week and share with you, but I was going through a lot last week - I couldn’t find time to write it all down. (Also, if we’re being real, I was waiting for the new Polaroid I ordered to deliver.) . Let me try now to catch y’all up though, there’s been a lot. (Also @alexandraskyel and @noahgersh if ur reading this you should stop now - the rest is just for my fans lolol) . . . I’ve spent like almost everyday either in the studio or out with Alex and Noah. It’s cool because Alex models and Noah is a musician, so we’re all super creative and just always try to inspire each other. The vibe can get weird though, since they’ve actually been best friends for a few years. It does get awkward when they talk about things that I missed or people that I haven’t met. But Alex tries fills me in on the stuff I don’t get so we still make it work. She’s become kind of like a sister to me! I don’t have any siblings so this kind of friendship means a lot. . Lately, Alex and I have been talking a lot about love (which is always on the brain!) I keep trying to channel my emotions into songwriting but so far nothing has felt good and real yet. I’m in this weird situation with a guy now where I’m wondering… “What are we?” Like I’ve been trying to dissect the signs and figure out what everything means and honestly it’s making me feel crazy. Alex keeps telling me I gotta be a boss bitch and just ask him. Or tell him how I feel. I know I’m the best and any guy would be lucky to call me his girlfriend, but it’s still kind of scary to be vulnerable like that. Does anyone have advice? Would love to hear your stories about making the first move!

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  stuntin ♠️

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  braindead

  Příspěvek sdílený *~ MIQUELA ~* (@lilmiquela),

  Co ty na to?

  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:07 úterý 3. července 2018. Anketa je uzavřena.

  • 24
   OMG
  • 12
   LOL
  • 12
   FAIL
  • 10
   WTF
  • 10
   LOVE
  • 9
   SUPER

  Související