ČTI TAKÉ: KVÍZ PRO FANOUŠKY LEGENDÁRNÍ TRILOGIE SLUNCE SENO! OTESTUJ SE, KELIŠOVÁ
Cena Americké akademie filmového umění a věd se udílí pravidelně od roku 1929. Které snímky a tvůrčí osobnosti si letos odnesly legendární zlatou sošku, která je po celém světě známá jako Oscar?
Mezi nominovanými snímky letos mimo jiné figurovaly tituly jako Dunkirk režiséra Christophera Nolana, Lady Bird Grety Gerwick nebo Phantom Thread Paula Thomase Andersona.
Za herecký výkon v hlavní roli byli nominováni například Denzel Washington či Gary Oldman mezi muži a Meryl Streep, Margot Robbie nebo Sally Hawkins mezi ženami.
Slavnostní ceremoniál se každoročně koná v Dolby Theatre v Hollywoodu a i v tomto roce jej uváděl moderátor, producent a komik Jimmy Kimmel.
Zkrácený záznam můžete sledovat na ČT art v pondělí 5. 3. od 20:20.
Oscar 2018 - Vítězové v jednotlivých kategoriích:
Nejlepší film:
- Call Me By Your Name - produkce Luca Guadagnino, Marco Morabito, Emilie Georges, Peter Spears
- Nejtemnější hodina - produkce Douglas Urbanski, Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten
- Dunkerk - produkce Christopher Nolan, Emma Thomas
- Uteč - produkce Jason Blum, Jordan Peele, Edward H. Hamm Jr., Sean McKittrick
- Lady Bird - produkce Scott Rudin, Eli Bush, Evelyn O’Neill
- Nit z přízraků - produkce Paul Thomas Anderson, Megan Ellison, Daniel Lupi, JoAnne Sellar
- Akta Pentagon: Skrytá válka - produkce Steven Spielberg, Kristie Macosko Krieger, Amy Pascal
- Tvář vody - produkce Guillermo del Toro, J. Miles Dale
- Tři billboardy kousek za Ebbingem - produkce Martin McDonagh, Graham Broadbent, Peter Czernin
Režie:
- Christopher Nolan - Dunkerk
- Jordan Peele - Uteč
- Greta Gerwig - Lady Bird
- Paul Thomas Anderson - Nit z přízraků
- Guillermo del Toro - Tvář vody
Herec v hlavní roli:
- Timothée Chalamet - Call Me by Your Name
- Daniel Day-Lewis - Nit z přízraků
- Daniel Kaluuya - Uteč
- Gary Oldman - Nejtemnější hodina
- Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq.
Herečka v hlavní roli:
- Sally Hawkins - Tvář vody
- Frances McDormand - Tři billboardy kousek za Ebbingem
- Margot Robbie - Já, Tonya
- Saoirse Ronan - Lady Bird
- Meryl Streep - Akta Pentagon: Skrytá válka
Kamera:
- Roger A. Deakins - Blade Runner 2049
- Rachel Morrison - Mudbound
- Bruno Delbonnel - Nejtemnější hodina
- Dan Laustsen - Tvář vody
- Hoyte van Hoytema - Dunkerk
Původní scénář:
- Emily V. Gordon a Kumail Nandžiani - Pěkně blbě
- Jordan Peele - Uteč
- Greta Gerwig - Lady Bird
- Guillermo del Toro a Vanessa Taylor - Tvář vody
- Martin McDonagh - Tři billboardy kousek za Ebbingem
Hudba:
- Hans Zimmer - Dunkerk
- Jonny Greenwood - Nit z přízraků
- Alexandre Desplat - Tvář vody
- John Williams - Star Wars: Poslední z Jediů
- Carter Burwell - Tři billboardy kousek za Ebbingem
Nejlepší píseň:
- Mighty River - hudba a text Mary J. Blige, Raphael Saadiq a Taura Stinson; Mudbound
- Mystery Of Love - hudba a text Sufjan Stevens; Call Me By Your Name
- Remember Me - hudba a text Kristen Anderson-Lopez a Robert Lopez; Coco
- Stand Up For Something - hudba Diane Warren, text Lonnie R. Lynn a Diane Warren; Marshall
- This Is Me - hudba a text Benj Pasek a Justin Paul; Největší showman
Neanglicky mluvený film:
- Fantastická žena - Chile, režie Sebastián Lelio
- L’insulte (Urážka) - Libanon, režie Zijád Duajrí
- Nemilovaní - Rusko, režie Andrej Zvjagincev
- O těle a duši - Maďarsko, režie Ildikó Enyedi
- Čtverec - Švédsko, režie Ruben Östlund
Nejlepší animovaný film:
- Mimi šéf - režie Tom McGrathThe Breadwinner (Živitel rodiny) - režie Nora Twomey
- Coco - režie Lee Unkrich a Adrian Molina
- Ferdinand - režie Carlos Saldanha, Cathy Malkasian a Jeff McGrath
- S láskou Vincent - režie Dorota Kobielá a Hugh Welchman
Fotogalerie |