Ceny OSA letos ovládl Marek Ztracený, jednu získal i Viktor Sheen

1. června 2023 22:31
Již po osmnácté se ve čtvrtek 1. června uskutečnilo předávání Výročních cen OSA, které oceňují přední domácí hudební skladatele a textaře v rámci populární a klasické hudby, a to celkem v 15 kategoriích. Marek Ztracený si odnesl hned tři ceny. Záznam z předávání uvidíte na Óčko STAR 21. června od 18:00.
Marek Ztracený opět ovládl Ceny OSA (červen 2023)

Ocenění pro nejúspěšnějšího skladatele populární hudby a nejúspěšnějšího textaře obhájil Marek Ztracený, jenž také zvítězil v kategorii Populární skladba roku se svým hitem Moje milá. Zlatou cenu OSA za celoživotní přínos obdržel zesnuvší hudební skladatel a klavírista Marek Kopelent. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán hudební skladatel a zakladatel tria Golden Kids Bohuslav Ondráček (in memoriam) a skladba Jdi za štěstím, jejímiž autory jsou Karel Svoboda a Zdeněk Borovec.

Předávání Výročních cen OSA

Nejúspěšnějším autorem populární hudby v zahraničí je Prokop Holoubek díky hudbě k večerníčku Mlsné medvědí příběhy, který se vysílá po celém světě. Nejúspěšnějším nakladateleme pak Universal Music Publishing hlavně díky tomu, že má pod křídly české zastoupení Harryho Stylese.

Záznam Výročních cen OSA

Sledujte na Óčko STAR

21. 6. od 18:00 a 25. 6. od 13:00.

Celým slavnostním večerem v kulturním paláci Vzlet provedli moderátorka rádia Expres FM Veronika Koloušková a skladatel a herec Jan Maxián.

OSA nezapomíná ani na mladé autory – nejúspěšnějším autorem vážné hudby je Vojtěch Frank a v populární hudbě uspěl raper Denis Bennett alias Earth. Vítězové kategorií obdrželi kromě skleněné sošky, za jejímž designem stojí uznávaný hudebník a výtvarník Milan Cais, navíc ještě šek v hodnotě 50 000 Kč, který OSA každoročně věnuje úspěšným mladým autorům. Nejmladší kategorií je Nejúspěšnější streamovaný autor, kde si ocenění odnesl loňský vítěz kategorie Nejúspěšnější mladý autor populární hudby Viktor Sheen.

Nejúspěšnější streamovaný autor: Viktor Sheen

„Zařazení kategorie Nejúspěšnější streamovaný autor bylo reakcí na dynamicky rostoucí přehrávání hudby z internetových platforem, které je mezi mladou generací zcela dominantní. Čísla za poslední období nám ukazují, že tento způsob konzumace hudby bude i nadále růst, a proto jsem rád, že Výroční ceny OSA jdou s dobou a tento trend při udílení reflektují,“ vysvětluje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.

Ocenění vychází přímo ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA.

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Denis Bennett alias Earth

Ocenění 18. ročníku Výročních cen OSA:

Zlatá cena OSA: Marek Kopelent

Zlatý fond OSA – autor: Bohuslav Ondráček

Zlatý fond OSA – skladba: Jdi za štěstím (Karel Svoboda, Zdeněk Borovec)

Cena za propagaci a šíření české hudby: Gabriela Beňačková-Čápová

Populární skladba roku: Moje milá (Marek Ztracený)

Vážná skladba roku: Agnus Dei (Martin Smolka)

Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený

Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený

Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Martin Smolka

Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing

Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Denis Bennett alias Earth

Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Vojtěch Frank

Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Martin Smolka

Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Prokop Holoubek

Nejúspěšnější streamovaný autor: Viktor Sheen

Koncert roku: cena neudělena

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 22:31 pátek 29. září 2023. Anketa je uzavřena.

 • 7
  SUPER
 • 5
  FAIL
 • 5
  LOVE
 • 4
  LOL
 • 4
  OMG
 • 3
  WTF

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART