Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • Živě
 • Basketbalová pohádka: Po 37 letech mezi světovou elitou

  27. srpna 2019 13:07
  Když naposledy Čechoslováci válčili mezi basketbalovou světovou elitou, nikdo z nich ještě nebyl na světě. Nejblíže k tomu měl ze současného basketbalového reprezentačního kádru rodák z Chicaga Blake Schilb. Už za pár dní se ovšem přepíší dějiny českého sportu. Poprvé v samostatné historii a celkem po 37 letech se Češi představí na mistrovství světa v basketbalu.
  Česká basketbalová reprezentace

  Až v daleké Číně budou čeští basketbalisté bojovat o úspěch mezi 32 nejlepšími reprezentacemi světa. Už samotný postup mezi světovou elitu je pro český basketbal obrovským úspěchem. Vědělo se, že generace hráčů okolo hlavní hvězdy Tomáše Satoranského je výjimečná, ale že by dosáhla až takového úspěchu? Navíc z velké části i bez svého rozehrávače číslo jedna.

  ČTĚTE TAKÉ: VYHRAJTE BALÍČEK OD ČESKÉ BASKETBALOVÉ FEDERACE!

  Satoranský se totiž nemohl zúčastnit více než dvou zápasů kvalifikace. Díky novému formátu se většina kvalifikačních oken kryla se sezónou v NBA, kde Satoranský jako jediný Čech působí. Kromě dvojzápasu s Ruskem a v Bosně a Hercegovině nemohli do kvalifikace zasáhnout ani hráči z Euroligy, takže trenér národního týmu Ronen Ginzburg nemohl počítat ani s Janem Veselým.

  Abychom byli informačně spravedliví, top hvězdy chyběly i většině ostatních týmů. Nejvíce však fanouškům utkvěl v paměti zápas proti Rusku v Pardubicích. Před rekordní návštěvou na reprezentační basketbal Češi i se Satoranským a Veselým bojovali s ruským obrem jen necelý měsíc po 50. výročí okupace sovětskými vojsky. Čtyři vteřiny před koncem rozhodl Satoranský o sladkém vítězství. O tři dny později navíc Češi stvrdili postup v Sarajevu. Na MS tak postoupili s obrovským předstihem.

  Od té doby si český basketbal prožívá svou pohádku. Startu na mistrovství světa se zatím nic v jeho samostatné historii nevyrovnalo. Možná se tomu přiblížilo 7. místo z ME 2015 nebo olympijská kvalifikace o rok později. Takovou šanci předvést se před celým světem ale čeští basketbalisté ještě nikdy neměli.

  Česká basketbalová reprezentace

  Nadšení fanoušků trochu kazí zranění Jana Veselého, které nejužitečnějšího hráče minulého ročníku Euroligy na světový šampionát nepustilo. Češi jsou ale odhodlaní uspět i v přetěžké skupině. Hned na úvod je čeká favorit všech favoritů, reprezentace USA. Ani pak si ale nevydechnou. Japonsko s možnou budoucí hvězdou Washingtonu Wizards Rui Hachimurou má vysoké ambice. Až na příčky nejvyšší pak míří hodně silný výběr Turecka.

  Uhájit jedno ze dvou postupových míst bude v této konkurenci nesmírně složité, ale kdo by se vzdával předem, že? Každopádně na české basketbalisty po základní skupině čekají ještě minimálně dva zápasy. Světový šampionát začíná 31. srpna a Češi rozehrají svou partii proti Američanům 1. září v Šanghaji. O dva dny později vyzvou Japonsko a základní skupinu zakončí 5. září proti Turecku.

  Česká basketbalová reprezentace

  Související