To musíte vidět! Umělá inteligence už generuje i filmy, zloděj v USA ukradl 50 iPhonů

6. března 2024 14:58
Máme pro vás pozvánku na nejnovější a zároveň první letošní díl pořadu SMARTmania, který se věnuje novinkám a zajímavostem ze světa technologií. Premiérový díl vysíláme každou středu v 18:00, tak se nezapomeňte dívat.

V prvním díle letošního roku nahlédneme do budoucnosti a podíváme se, jak možná v budoucnu bude vypadat tvorba filmů. Je totiž docela možné, že umělá inteligence kompletně změní celý filmový průmysl.

Už loňský rok byl nepochybně rokem generativní umělé inteligence. Široké veřejnosti se dostaly do rukou nástroje, které dokáží nevídané věci – upravovat či vytvářet nové texty, generovat obrázky nebo vkládat lidem do úst slova, která nikdy neřekli. Závody pokročilých jazykových modelů neberou konce, přičemž ten nejnovější od OpenAI (tvůrci ChatGPT) doslova bere dech. Jmenuje se Sora a dokáže generovat minutová videa na základě textového zadání. A pokud byste čekali nějaké jednoduché klipy, jste na omylu. Výsledná videa klidně mohou dát vzniknout nějakému „animáku“, ale i klasickým filmům. Kvalita je skutečně extrémní a je docela možné, že právě stojíme před obří revolucí ve filmovém průmyslu.

Smartmania

Přestože videa působí na první pohled ohromně, při bližším prozkoumání je z nich patrné, že nebyly natočené v reálném světě. OpenAI také varuje, že Sora může mít problém s porozuměním příčiny a následku – například může vygenerovat video člověka, jak jí sušenku, na ní ale nemusí být vůbec viditelné stopy po kousnutí. To však v tuto chvíli není podstatné, koneckonců první vygenerované obrázky umělou inteligencí rovněž nevypadaly věrohodně. Více se o této technologii dozvíte z našeho nového dílu pořadu SMARTmania!

Bizarní případ loupeže v Apple Store za bílého dne otřásl městem Emeryville na západním pobřeží USA, nedaleko San Franciska. Incident, který vypadá skoro jako schválně nahraný, zvěčnil na videu jeden ze zákazníků. Přestože policie zloděje zatím nedostihla, ukradené zboží mu k ničemu nebude. Maskovaný lupič vtrhl do obchodu, začal ze stolů vytrhávat vystavené iPhony a cpát si je do kapes.

Smartmania

Podle autora videa měl zloděj ukrást 49 iPhonů a pak z obchodu utéct, nastoupit do černého Hyundai Elantra a ujet pryč. Obsluha prodejny proti zločinci nijak nezasahovala, což na videu působí trochu úsměvně, nicméně má to svůj význam. Dle interních pokynů prodavači v Apple Store nesmějí se zloději nijak interagovat, aby se předešlo případnému násilí. Telefony vystavené na prodejně ale především nejsou plnohodnotné kusy. Jde o tzv. demo modely, které mají upravený software a po vynesení z obchodu (jakmile ztratí přístup k servisní Wi-Fi síti) se de facto zablokují a přestanou fungovat.

Také jsme pro vás otestovali nejvýkonnější smartphone současnosti – Samsung Galaxy S24 Ultra, a navíc s nejnovější verzí softwaru, která přinesla řadu oprav a vylepšení například u fotoaparátů. Na český trh také dorazilo nové Xiaomi 14, které je po všech stránkách vydařeným telefonem.

Smartmania

V případě, že nestihnete středeční premiéru, můžete si naladit reprízy v pátek (16:00), sobotu (14:00) a neděli (17:00). Pořad vzniká ve spolupráci se serverem SMARTmania.cz, kde každý den najdete ty nejnovější trendy a novinky ze světa technologií.

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART