Tajná válka v Rychle a zběsile: The Rock a Vin Diesel se nesnášejí. Co si udělali?

16. dubna 2017 13:46
Rychle a zběsile 8 boří žebříčky návštěvnosti kin a tihle dva hrdinové patří mezi největší oblíbence filmové série. Vzájemně si ale nemůžou přijít na jméno. Proč?

ČTI TAKÉ: OMG! ŠESTNÁCTILETÁ SIMONE SI TŘI ROKY NESTŘÍHALA NEHTY! HNUS NEBO UMĚNÍ?

Dwayne „The Rock“ Johnson a Vin Diesel

Fanoušci tohle sice neradi slyší a obě akční hvězdy si dávají sakra pozor, aby svoje emoce udržely na uzdě, ale občas už pohár jejich trpělivosti s tím druhým přeteče tak, jako se to stalo u Dwaynea „The Rocka“ Johnsona - ten se rád podělí o své názory na Vina, které nejsou zrovna pozitivní.

Rychle a zběsile 8

Minulý srpen si postěžoval na Instagramu, když k jednomu z postů napsal: „Tohle je můj poslední týden natáčení Fast and Furious 8. Neskutečná parta. Holky, které hrají ve filmu jsou dokonalé. Miluju je! Mužská část hereckých kolegů, to je bohužel jiná. Někteří jsou opravdoví profesionálové, zatímco jiní ne. Jsou to slaboši, kteří s tím ale nedokáží nic udělat. Ubožáci.“

This is my final week of shooting #FastAndFurious8. There's no other franchise that gets my blood boiling more than this one. An incredible hard working crew. UNIVERSAL has been great partners as well. My female co-stars are always amazing and I love 'em. My male co-stars however are a different story. Some conduct themselves as stand up men and true professionals, while others don't. The ones that don't are too chicken shit to do anything about it anyway. Candy asses. When you watch this movie next April and it seems like I'm not acting in some of these scenes and my blood is legit boiling - you're right. Bottom line is it'll play great for the movie and fits this Hobbs character that's embedded in my DNA extremely well. The producer in me is happy about this part. Final week on FAST 8 and I'll finish strong. #IcemanCometh #F8 #ZeroToleranceForCandyAsses

Příspěvek sdílený therock (@therock),

Dwayne tím narážel - jak potvrdil i dalším postu, který později smazal - přímo na Vina Diesela. Ten si prý hrál na superhvězdu a chodil na natáčení občas i o několik hodin později, než měl, takže na něj celý štáb musel čekat a všichni byli pěkně naštvaní.

My FINAL WEEK of shooting #FastAndFurious. There's no greatness ever achieved alone.. it's always a team effort. We promised an epic prison break out for you guys and we delivered. HUGE THANK YOU to my ohana (family) stunt coordinator JJ Perry and his bad ass fearless stunt team - as well as my cousin and incredible stunt double @samoanstuntman. Thank you team for the willingness to "die hard" and drop your blood & sweat daily for our movie. #MyStuntBrothers #Loco4Life You guys reading this know how much I believe in the idea of TEAM EFFORT. That means respecting every person, their time and their value when they step on to my set or partner with our production company. And like with any team - that's a family - there's gonna be conflict. Family is gonna have differences of opinion and fundamental core beliefs. To me, conflict can be a good thing, when its followed by great resolution. I was raised on healthy conflict and welcome it. And like any family, we get better from it. At the end of the day me and #F8 co-stars all agree on the most important thing: Delivering an incredible movie to the world. #Fast8 #IcemanCometh #FamilyGrowth

Příspěvek sdílený therock (@therock),

Co k tomu řekli ostatní herci z Rychle a zběsile? Snažili se tomuto tématu vyhnout, jak se dá! Scott Eastwood na otázku „jak spolu vycházeli herci při natáčení“ odpověděl neurčitě: „Všichni se zdržovali více méně ve svých šatnách a moc času spolu netrávili“, záporňák Jason Statham na stejnou otázku reagoval odpovědí, že „on se stará jen sám o sebe“.

Finished strong and on to the next. That's an officially wrap on #FastAndFurious8. Thank you to our director @fgarygray for the vision and execution. Thank you UNIVERSAL for being tremendous partners as always, thank you to all my fellow co-stars for the daily effort and grind. Scott Eastwood you handsome sumbitch! Natalie Emmanuel I have a cold Budweiser ready for you and Tyrese Gibson you still have the biggest smile and forehead I've ever seen. And a huge THANK YOU to our hard working production crew - the backbone of our business. Your kind words meant a lot to me last night - thank you! In the end, we all rallied, as great teams do, kicked ass and will deliver an amazing movie to the world. Proud of our entire FAST FAMILY. And now in two weeks I'll reunite with ol' friends Kevin Hart & Jack Black and we have the honor to introduce a whole new generation to the amazing world of #JUMANJI. *(for the record we are NOT making a reboot, but rather a continuation of the awesome JUMANJI story). It's also crazy to me how much me, Kev and Jack look like triplets when we're together. . Man this is gonna be FUN. #WheelsUp #ThatsAWrap #FromFastAndFurious #StraightIntoJumanji #BigBrownBaldTattooedMan #DarkChocolateComedicRockStar #BrillaintCrazyCurvyCaucasion #TheseHashtagsAreRidiculous #INeedSleepAndCARBS #ButIWillSettleForTequila

Příspěvek sdílený therock (@therock),

The Rock potvrdil, co si o Vinovi myslí postem, ve kterém poděkoval snad úplně všem z party, která se sešla na natáčení - kromě Vina Diesela.

Ne vždycky je bohužel v reálu všechno tak, jak to vypadá na filmovém plátně. Nedá se nic dělat! I tak tuhle sérii milujeme a vyrazíme nadšeně do kina na každé další pokračování.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:46 pondělí 14. srpna 2017. Anketa je uzavřena.

 • 153
  OMG
 • 35
  LOL
 • 35
  WTF
 • 31
  FAIL
 • 26
  SUPER
 • 21
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART