Tradiční postup výroby
Je vyrobeno tradičním postupem, kdy se víno ponechá na kalech – v překladu italsky col fondo (francouzsky sur lie). Kvasinky spadají na dno, kde vytvoří sediment, který se už neodstraňuje. Toho si všimnete i po nalití do sklenky. Nečekejte žádný lektvar Harryho Pottera, prosecco je jen lehce zakalené.
Bez bolení hlavy, žádný cukr
Všechna nefiltrovaná prosecca jsou zcela suchá, bez zbytkového cukru a spadají do kategorie „Brut Nature.“ Pokud si ho dopřejete v rozumné míře, nebude vás druhý den bolet hlava právě díky tomu, že neobsahuje v podstatě žádný zbytkový cukr. A od trenéra, který dohlíží na váš přísun kalorií, to také neschytáte.
Nové chutě
Výsledné prosecco je jemně perlivé, s ovocnou vůní a jemnou kyselostí. Někomu může vzdáleně připomínat cider, kdyby vyměnil jablka a hrušky za citrusové plody.
Jak chutnalo první prosecco?
Je velmi pravděpodobné, že takhle nějak chutnalo prosecco ještě před tím, než se přišlo s moderním procesem filtrování a odstraňování zbytků částic a usazenin. Můžete tedy s námi podniknout výpravu do doby, kdy prosecco popíjeli naši předci.
Kde ochutnat nefiltrované prosecco?
V běžné síti supermarketů na tento druh prosecca moc nenarazíte, protože se nevyrábí v tak velkém množství. Za to v menších italských rodinných vinařstvích, které pro český trh objevují například manželé Fialkovi z eshopu Víno prosím, rozhodně. Jsou to nezmaři, kteří své rodinné dovolené již téměř deset let tráví na cestách po celé Itálii. Několikrát do roka připravují i zážitkové degustace. Takže na vás kromě vína, delikates i nádherné atmosféry degustačního salónku v Praze Holešovicích, čeká zajímavé vyprávění z cest. Můžete se s nimi vypravit na Sardinii a do oblasti Piemontu. Novinka nefiltrované prosecco Grizzone z oblasti Valdobbidene nebude chybět. Více informací se dozvíte na jejich Facebooku nebo Instagramu.