Potraviny, které škodí! Co je dobré omezit ve svém jídelníčku?

31. prosince 2017 14:33
Děláme to neradi, ale občas musíme přemýšlet o potravinách, které nám škodí a které bychom neměli konzumovat moc často. Máme pro tebe jídlo, které by se v tvém jídelníčků nemělo objevovat moc často.

ČTI TAKÉ:  PLUS SIZE MODELKA SE NECHALA FOTIT JAKO GIGI HADID. OBĚ VYPADAJÍ DOKONALE!

Které jídlo ti neprospívá?

1. Uzeniny

Bez šunky a salámů si nedovedeme představit den, přesto by tyto potraviny neměly být na každém tvém talíři. Nikdy nevíš, kolik procent masa doopravdy obsahují, navíc v sobě mají poměrně dost sodíku a jiné konzervační látky, které způsobují to, že uzeniny mají delší dobu trvanlivosti. „Nadměrná konzumace těchto potravin mění složení naší mikroflóry a to pak může vést k různým zánětům,“ tvrdí odborníci na výživu. Zkus se slanině, salámům a šunkám trochu vyhýbat. 

2. Cukr

Všichni víme, že bychom cukr měli omezit, přesto často sladíme až moc. „Nadměrné užívání cukru může vést k cukrovce, neurologickým potížím a jaterním onemocněním,“ varují lékaři. Dodávají také, že tělo si zvykne na čím dál větší konzumaci cukru a je pak velmi těžké se od něj odnaučit. 

3. Sladké limonády

S příliš velkou konzumací cukru se pojí i velká spotřeba sladkých limonád. Do toho patří nejen různé coly, mirindy a sprity, ale i šťávy či kupované džusy. „Tyto sladké limonády je vlastně kombinace cukry s různými chemikáliemi, a pokud pijeme jen tyto sladké limonády, zaděláváme si na cukrovku,“ varují lékaři. Na žízeň je tak opravdu nejlepší vody, která ti nejen nic neudělá, ale naopak tvému zdraví ještě prospěje. 

4. Smažené jídlo

Hranolky, cibulové kroužky a další smažené věci. To jsou potraviny, kterých bychom se rovněž měli vyhýbat a v našem jídelníčku je omezit. „Smažené potraviny mají vysoký obsah nezdravých tuků,“ varují lékaři. Zatímco nasycený tuk se běžně vyskytuje v mnoha živočišných zdrojích, včetně tučného hovězího, jehněčího, vepřového masa a másla, nachází se také v mnoha rostlinných olejích, které se používají při procesu smažení potravin, jako je palmový olej, palmové jádro oleje a kokosového oleje. A to našemu tělu moc neprospívá. 

5. Nadměrná konzumace kukuřičného sirupu 

Kukuřičný sirup se používá jako snadno dostupné a levné umělé sladidlo, které se často vyskytuje ve zpracovaných potravinách. Zatím se používá poměrně málo, ale pro naše tělo není vůbec zdravý. „Kvůli kukuřičnému sirupu máme mnohem větší hlad, a pokud konzumujeme jídlo, které tento sirup obsahuje, máme pořád hlad,“ vysvětlují odborníci na výživu. 

ČTI TAKÉ:  HAILEE STEINFELD UMÍ PŘEKVAPIT! VÍŠ VŠECHNO O TÉHLE KRÁSNÉ HEREČCE?

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:33 pondělí 30. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • 32
  SUPER
 • 29
  OMG
 • 21
  LOL
 • 17
  WTF
 • 14
  FAIL
 • 14
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART