ÓČKO rozhovor se SharkaSs: 32 otázek pro talentovanou zpěvačku a rapperku!

8. května 2017 16:49
SharkaSs vydala před rokem svou první oficiální nahrávku E. P. 2016 s hitem Plusy a mínusy a už tehdy bylo jasné, že tím to neskončí! Na podzim to potvrdil singl Proč to tak cítím jenom já, zkraje roku následovala společná píseň s kapelou Lola a teď vydala tahle talentovaná holka své debutové album Protiklady!

ČTI TAKÉ: NIKKI REED A IAN SOMERHALDER ČEKAJÍ MIMINKO! PODÍVEJ SE NA KRÁSNÉ OZNÁMENÍ!

SharkaSs

SharkaSs si hodně lidí pamatuje ze soutěže Česko Slovensko má talent, kde to v roce 2012 dotáhla až do semifinále a svým freestylem dostala porotce Jaro Slávika i Lucii Bílou. Na rozdíl od jiných ale SharkaSs svůj talent potvrdila a přichází s debutovým albem, které je její výraznou autorskou výpovědí.

SharkaSs - Protiklady

Album Protiklady vzniklo v úzké spolupráci s producentkou Blankou Maderovou. Objevují se na něm singlové hity Fly To The Blue Sky, Plusy a mínusy, Dokud to půjde, nebo společná písnička Hra o city se skupinou Lola. Většina songů jsou ale novinky, včetně písně To The Wind s anglickou zpěvačkou Lazy Hammock.

SharkaSs

Nedalo nám to a Šárku jsme si pozvali do ÓČKA, kde jsme ji jednoho středečního odpoledne pěkně vyzpovídali...

Jak dlouho vznikalo nové cédéčko Protiklady?
SharkaSs:
Celkem dva roky!

Všechny písničky jsi skládala sama?
SharkaSs:
Texty jsem psala sama a částečně jsem i skládala muziku. Udělala jsem hudební podklad a pak jsme to dali dohromady společně s producentkou. Na albu spolupracovali i kluci z kapely LOLA a Američani, kteří to mixovali, ti dělali finální zvuk.

Kdo má na triku zajímavý cover alba?
SharkaSs:
Můj bubeník!

O čem tvoje nová deska vůbec je?
SharkaSs:
Album se jmenuje Protiklady, takže plusy a mínusy, kde vlastně mluvím o nějakých těch dvou stranách, cit vs povrchnost a podobně. Celé to album je v uvozovkých hodně schizofrenické tím, že tam je od všeho něco.

To je dnešek. Ale jaký byly tvoje úplný začátky? Oslovil tě primárně rap v Čechách, nebo zahraniční tvorba?
SharkaSs:
Vyrůstala jsem na sídlišti a tam jsem chodila rapovat s klukama. Tam to všechno začalo. Poslouchali jsme zahraniční hiphop, koukali jsme hlavně na rapový battly a tím jsem žila. Písničky jsem začala dělat až potom. Vždycky jsem byla spíš taková battlerka!

...a to ti jde skvěle!
SharkaSs:
No snad! Mám natrénováno! Vždycky jsme stáli na pódiu s nějakým frajerem a zkoušeli jsme se těma rýmama nějak setřít a tím jsem žila úplně maximálně. Jezdili jsme po klubech a dávali rapový battly a tahle současná „kariéra“ začala až postupně v další fázi.

Brali tě kluci?
SharkaSs:
Brali! Já jsem se s nima uměla vždycky bavit a nebyla jsem žádná fiflena, takže jo!

SharkaSs

Poslouchala jsi ve svých začátcích i nějaký český rappery?
SharkaSs: Moc ne. Ty hitovky, který letěly, jsem samozřejmě znala, ale spíš jsem se vždycky inspirovala Amerikou, to bylo pro nás nedostupný. Ale milovala jsem to, poslouchala jsem všechno, takže i naše rappery.

Aktuálně jsou skoro v každým českým songu různý rádoby rapový featuringy. Co si o tom myslíš?
SharkaSs:
Myslím, že to je správně, že se rap dostává do podvědomí třeba i touhle cestou. Je to takovej přirozenej proces. Spíš jsem nikdy nevěděla, jak mám porovnávat českej rap s americkým, protože když přijedeš do Ameriky, tak cítíš z toho prostředí ty beaty, ale tady v Česku bych si ty beaty představovala trochu jinak.

Není to tady tak striktní jako tam a občas je škoda, že jako Češi nemáme svůj hiphop, ale jenom přejímáme styl z Ameriky. Myslím si, že hodně hudebníků tady na to má a mohli by udělat něco originálního a kvalitního, z čeho by se třeba zase inspiroval jinej národ. Amerika je zdroj, ale myslím, že i v Česku by se dalo vytvořit něco, co bude tím vzorem pro někoho jiného.

Přemýšlíš někdy o tom, jaká je dnešní doba a kudy se to tady všechno ubírá? Rozcházíme se po smskách, scházíme se na Facebooku...
SharkaSs:
Přemýšlím nad tím skoro každý den a občas je mi líto, že jsem těm „mým“ holkám, který mě poslouchají nějak víc nepomohla. Když se bavíme třeba o vztazích...

Přitom mám na tuhle společnost nějakej pohled, chtěla bych jim říct, „jak žít“, nebo jak to cítím já a nikdy jsem to moc nedělala, takže trošku lituju, že moc názorů o týhle společnosti jsem do těch písniček nedala. Ale je tam song, kterej přímo o tomhle je... Jmenuje se To The Wind a hostuje na něm anglická zpěvačka a rapperka Lazy Hammock.

SharkaSs

Tvoje texty mi často asociujou poezii, máš k ní blízko? Píšeš si tak třeba i někdy songy? Nebo to vzniká tak, že už si při psaní textu představuješ ten beat a flow?
SharkaSs: Teď mě bavilo třeba udělat si fotky a k těm napsat nějakou tu poezii. V hudbě pro poezii není úplně tak prostor, tam spíš dám na ten názor a ne na to, jak to umělecky vyzní. Poezie je umělecká, ale rap je podle mě o názoru a o tom, jak to ten člověk cítí. A mně se nechce ten můj názor úplně zaobalovat do nějakých metafor, jako se to často dělá právě v poezii.

Není to škoda? Třeba by to spoustu fanoušků oslovilo... Nebo tohle prostě nejseš ty?
SharkaSs:
Spíš jsem se popravdě snažila v tomhle přizpůsobit lidem. Už takhle si myslím, že v tvorbě mluvím o něčem, co na první pohled není úplně zřejmý, a nechci lidi ještě víc mást. Chci, aby pořád věděli, o čem mluvím. A v poezii si to člověk může vyložit tisíci způsoby.

Čteš knížky?
SharkaSs:
Někdy si knížku přečtu, ale spíš si čtu ráda články na internetu. Čtu si ráda třeba o duchovnu. Mám ráda ezoteriku a věci mezi nebem a zemí.

To bych do tebe neřekla!
SharkaSs:
Vidíš. Kdybychom se znaly dýl... Mám i kamarádky, se kterýma to duchovno dost řešíme. Ráda taky pomáhám lidem nějak jinak, snažím se jim poradit. Mám třeba ráda automatickou kresbu. To jsou takový způsoby, kdy se člověk vykresluje z emocionálních rovnic a jsou to různý cesty, jak si pomoct. Nemusí to být jen hudba.

Takže dokážeš z tý automatický kresby i číst?
SharkaSs:
Já myslím, že to dokáže každej. Na každýho to nějak působí a zanechá to v něm nějakej dojem. Vždycky je dobrý toho k sobě pustit víc, nebejt jenom hudebník, ale tak nějak ze všeho něco.

Chodíš na rapový koncerty?
SharkaSs:
Teď jsem nechodila, protože jsme jeli turné a neměla jsem čas, ale byla jsem třeba na výstavě obrazů v DOXu. Mám ráda umění jako takový.

Takže tě baví i graffiti?
SharkaSs:
Baví! Dřív jsme s klukama chodili... Ale to už je dávno. I dneska se ale ráda na graffiti kouknu. Koukám kolem sebe, jakým směrem se to vyvíjí a když se mi něco líbí, tak z toho mám radost. Mám ráda graffiti.

Oslovuje tě současná hiphopová tvorba v zámoří? Třeba skvělej Kendrick Lamar, Schoolboy Q a další objevy? SkarhaSs: Spíš koukám na raperky! Třeba Young M.A. je tam teď hodně oblíbená, líbí se mi, co dělá, protože je taková přímočará. Ze dne na den se z ní stala hvězda, ale nezaprodala se a pořád má svůj názor. Pořád je stejná jako byla předtím. Poslechnu si třeba ale i nějaký ty rappery, ale ne mainstream, spíš alternativní pop.

Neuvažuješ, že se vydáš podobným směrem? Nelákalo by tě to?
SharkaSs:
Vzhledem k tomu, že mám česko-americkej vztah, tak určitě jo, protože jsem tím jazykem často mluvila a mluvím, takže bych chtěla napsat něco i v angličtině, ale musím se ještě trochu zlepšit.

Po těch dvou letech se člověk naučí komunikovat a cítím, že bych už byla i schopná něco napsat tak, aby to neznělo blbě. Potkala jsem se s americkým skladatelem, co chce pro mě udělat písničku, tomu se moje angličtina líbila.

To zní jako úplně novej začátek...
SharkaSs:
Jasně, asi bych si založila i novej kanál na Youtube v angličtině. Ale ta tvorba by se už nepojila k tomu, co dělám tady a teď. Chtěla bych to udělat víc zřejmý, aby byl zřetelně vidět ten rozdíl. Teď jsem sice pod labelem Supraphon, ale dělám si to, co chci a nechají mě růst.

Rád bych napsal pár slov k roku 2016... Pro mě osobně byl tento rok dost zlomový. Ukončil jsem úspěšně školu a nastoupil na další, kde jsem poznal plno skvělých lidi. (Štětí zdar) A co říci k této fotce?... Začlo to zprávou od Tomáš Frode... a o pár měsíců později jsem stál už na stagi se Šárkou. Splnil se mi tím vlastně menší sen. Kdyby mi rok zpět někdo řekl, že zažiju takové věci, které jsem zatím zažil, tak se mu asi vysměju... Především ty začátky byly pro mě dost naročné, protože z ničeho nic jsem byl postavený před to, abych sám nebo se Šárkou (někdy i každý víkend) najednou najezdil třeba 500-700km po Republice, což byla do té doby dost nepředstavitelná věc.  Holt nic není zadarmo, proto makejte i vy na svých snech. Tímto bych chtěl vyjádřit velké DÍKY jak mojí rodině❤️ a kamarádům, kteří mě v hodně směrech pomáhají a drží mě nad vodou, tak i vám všem tady na sociálních sítích, kteří sledujete aspoň trochu dění kolem mě. Moc si vážím vaší podpory a každého ohlasu! Přeju Vám krásný nový rok 2017! Hlavně hodně zdraví, štěstí a ať se Vám splní také nějaké vaše sny.❤️ Vojta. #dream #life #show #rap #pop #music #stage #sharkass #drummer #singer #experience #travelling #family #friends #support #happynewyear #2016 / #2017

Příspěvek sdílený Vojtěch Stolín (@vojtechstolin),

Kdo jsou tvoji fanoušci? Znáš je osobně?
SkarkaSs:
Často mi píšou na sociálních sítích, že by se chtěli setkat. Já jim pak nabídnu, že si můžou přímo ode mně osobně koupit CD... Setkám se s nima, pokecáme, takže přesně vím, co to je za fanoušky a za lidi. Většinou jim je kolem dvaceti, na koncerty chodí klidně i hodně lidí kolem třiceti. Určitě to není tak, že mám jen čtrnáctiletý fanynky. Ale nerozlišuju to.

A co hejtři? Změnil na tebe někdo třeba během rozhovoru s tebou negativní názor a stal se z něho tvůj novej fanoušek?
SharkaSs:
To se stalo! Lidi mají o mně nějakou představu, ale já si myslím, že jsem pořád normální, a za tím si stojím. Žádnej pomyslnej úspěch mě nikdy nezměnil. Koukám se na to pragmaticky, nejsem člověk, kterej by si řekl „wow, teď jsem hvězda“. To mám na sobě ráda, že jsem zůstala úplně normální... A ty lidi to ocení.

Co tě aktuálně nejvíc štve?
SharkaSs:
To, že existujou lidi, kteří nedají člověku osobní prostor. Ve škole, v hudbě, ve vztazích. Podle mě je svoboda právě to tvoření.

Lidi ale často nedovolí člověku mít ani jinej názor a hodně se hážou do nějakých škatulek. Všechno by mělo být svobodný a pak bysme byli šťastný. Takže tohle mě asi nejvíc štve.

Děláme na novém singlu! :)) #recordingstudio #artist#art#music#hiphop#pop#sharkass#newsingle

Příspěvek sdílený Šárka Geroldová (@rapperkasharkass),

A co ti naopak v poslední době udělalo radost?
SharkaSs:
Že spousta lidí je schopných se otevřeně bavit. Cítím, že když si s někým povídám, tak ten člověk ke mně opravdu mluví. Mám pocit, že lidi se začali víc otevírat i sami sobě.

Možná tak na lidi působíš, že se ti můžou otevřít, můžou ti říct cokoliv a nebudeš je soudit...
SharkaSs:
Hmm! Tak možná jsem se změnila já...

Co tě nejvíc baví kromě muziky?
SharkaSs:
Tvoření. Mám ráda obrázky, focení, ale zároveň i ráda vypnu, chodím na různý akce, chodím ven se psem, tak nějak si chci užívat. Ráda se chodím bavit, ale stejně pořád nejradši tvořím. Fotím si, mám to ráda. Přemejslím, čtu si, vytvářím si nový názory.

Nechceš napsat jednou knížku?
SharkaSs:
Určitě jednou jo!

Kdyby to byla autobiografie, jak bys jí pojmenovala?
SharkaSs:
Tak to netuším, asi radši nijak (smích). Nevím, ale autobiografie... To by moje cesta musela být ještě delší, než je teď. Ale co já vím, kde budu za sedm let.

Pořádně jsem nevěřila ani tomu, že budu jednou hrát v rádiu. To pro mě bylo WOW... a byl to pro mě „nedosažitelnej cíl“ a stalo se to. Takže věřím, že když třeba vytrvám dalších sedm let, budu zase jinde.

#barcelona#city#spain

Příspěvek sdílený Šárka Geroldová (@rapperkasharkass),

Pracuješ aktuálně na nějakých projektech jako producentka?
SharkaSs:
Právě teď produkuju jedné české zpěvačce. Jmenuje se Edita Třísková, složila jsem jí celou desku. Funguje to tak, že ona napíše nerýmovaně text, já ho zrýmuju, domluvíme se na tom, jak má znít ta písnička a Edita mi dává hodně prostoru, takže to je super. Díky tomu se zase zdokonaluju ve skládání hudby. Je to takový pop - hiphop... ale Edita zpívá - nerapuje.

Jakým faktem o sobě bys většinu lidí překvapila?
SharkaSs:
Asi tím, jaká jsem. Že jsem takovej filozof. Což vlastně ani není většinou v rozhovorech vidět. Jsem sečtělá, hodně se vzdělávám, tak možná by někoho zaskočilo i to. Možná na některé lidi působím tak, že jsem taková tupka, ale občas dělám nějaký věci takhle záměrně, aby si lidi o mně hledali víc.

Sleduješ Youtubery?
SharkaSs:
Někdy se koukám, co kdo dělá, protože mě zajímá, co baví lidi kolem. Ale spíš si dělám takovej obrázek, co teď jede mezi mladýma.

Uvidíme tě letos na letních fesťácích?
SharkaSs:
Moje ségra bydlí v Kanadě a já bych za ní chtěla právě v létě vyrazit, takže asi někde budu vidět až od září, ještě sama nevím, jak to bude.

Chci, aby si teď aktuálně lidi naposlouchali moje cédéčko. Pak bych ráda zkusila i něco v angličtině. I když jsou lidi k tomu odtažitý kvůli přízvuku a podobně. Češi jsou obecně hodně zaujatý vůči přízvuku, ale zatím mě nikdo mluvit anglicky neslyšel.

#prague#city#walk#šárka_geroldová

Příspěvek sdílený Šárka Geroldová (@rapperkasharkass),

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:49 úterý 5. září 2017. Anketa je uzavřena.

 • 29
  LOVE
 • 22
  SUPER
 • 18
  WTF
 • 17
  LOL
 • 16
  FAIL
 • 13
  OMG

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART