ROZHOVOR: Mňága a Žďorp: „Nejhustější koncert byl v Londýně po půlce lahve tequily!“

5. prosince 2017 10:51
Mňága a Žďorp letos slaví třicet let na scéně. V úterý 12. 12. uspořádánarozeninový koncert v pražském Foru Karlín s řadou hudebních hostů. DorazíTomáš Klus, Nikola Mucha a pár dalších živých překvapení. V plánu je i trojnásobný křest. Víc už v rozhovoru s frontmanem Petrem Fialou.

ČTI TAKÉ: 5 TIPŮ PRO OSOBNÍ DIGITÁLNÍ BEZPEČNOST! HESLA, ZÁLOHY, PROGRAMY... JAK NA TO?

Mňága a Žďorp

Petře, ve Foru Karlín slavíte třicet let na scéně. Kdybys měl ze všech koncertů vybrat ten nejhustější, který by to byl?

Byl by to koncert odehraný v roce 2003 v Londýně. První půlka byla naprosto bez problému, jenže potom jsem v nějakém náhlém hnutí mysli v šatně vypil půlku lahve Tequily a pak už to bylo špatný. Koncert vešel do historie skupiny, protože písničky, které normálně hrajeme tři minuty, jsem najednou hrál třeba dvacet... A pořád jsem se snažil hrát. Ale československé publikum bylo naštěstí skvělé, a tak se to nějak ztratilo.

Koncerty si často užíváš i jako divák. Který byl pro tebe top?

Hrozně rád vzpomínám na koncert zpěvačky Nico s její kapelou Velvet Underground, kterého jsem se zúčastnil někdy v roce 1988. Nico tehdy přijela se svou anglickou kapelou a tajně zahrála v jedné hospůdce kousek od Brna. Byl to skvělý koncert se spoustou emocí. 

Byl to takový pocit, jako bychom byli v zajateckém táboře a přijeli nám zahrát Rolling Stones. Takhle bych to popsal. Lidi normálně brečeli, když slyšeli hrát jejich staré písničky. A z koncertů, co byly nedávno, mě nadchnul třeba Nick Cave. Jinak je pravda, že chodím a jezdím na spousty koncertů. Letos jsem viděl třeba Phila Collinse v Kolíně nad Rýnem, ten byl taky vynikající. Phil je prostě zpěvák na konci své produktivní éry. On užvšechno perfektně zná a umí. A přesto dovede být pořád tak milý.

Mňága a Žďorp

30. narozeniny s Mňágou oslavíte 12. 12. ve Foru Karlín. Které písničky zaznía jak jste je vybírali?

Playlist teprve doděláváme, ale určitě zazní hodně písniček z našeho nového alba Třínohý pes. Kromě oslavy výročí koncert pojímáme trošku i jako křest téhle desky, kterou jsme v Praze ještě vůbec nehráli. Jinak to bude samozřejměsměska hitů ze všech alb.

Kterou písničku si naživo aktuálně užíváš nejvíc?

Celý ten zbytek tebe, to je nová písnička a hrozně moc mi sedí. Vždycky jsem měl hrůzu z písniček, které začínám sám s kytarou, abych něco nepokazil, ale tady prostě vůbec nejsem nervózní a jen si to užívám.

Máte před koncertem jako skupina nějaký rituál? Nebo někdo ze členůkapely?

Před každým koncertem si plácneme, abychom to nepokazili, to je samozřejmost. A na letních festivalech většinou poprosíme pořadatele o kulatý hliníkový tác s malými fernety. Dává si s námi vždycky i zvukař a pak běží dopředu. Je to takový povedený start koncertu, prostě se na chvilku zastavit, uklidnit, dát si panáka a pak jít na to. Ale podstatné je opravdu skončit jen u jednoho panáka.

Mňága a Žďorp

Co připravujete s Tomášem Klusem?

S Tomášem připravujeme jednu písničku, kterou nám před pěti lety jako coververzi natočil na naše album Dáreček. Už tehdy jsme se domluvili, že ho pozveme na náš koncert, aby nám ji odehrál naživo a slib jsme dodrželi. Písničku by měla zahrát dokonce celá rozšířená sestava hudebních interpretů, ale zatím je to ve fázi zkoušení. A pak se možná klube ještě něco víc, to ale necháme jako překvapení pro fanoušky.

Můžeš aspoň naznačit, kdo bude tím utajeným hostem ve Foru?

Bude to jeden úžasný český folkový zpěvák, který je pro nás jako kapelu jeden z nejdůležitějších. A pak dorazí ještě někdo úplně jiný, z jiného žánru. Mluvíme o jedné české elektronické a taneční kapele, která k nám má vztah. Ale to bych opravdu rád zachoval jako překvapení.

Další dva dny po koncertu ve Foru hrajete v Brně a v Ostravě. Jak takový zápřah zvládáte?

Jsme na takové zápřahy zvyklí, naštěstí nevstáváme v šest ráno, i když je druhý den další koncert. Samozřejmě nejsme suchaři, takže nechodíme spát hned po koncertě. Ale zároveň se v takových případech nezničíme tak, abychom druhý den nebyli schopni ničeho. Navíc Brno i Ostravu máme rádi, takže tam nechceme předvést žádný odvar. Proto věřím, že to zvládneme krásně.

VIDEO: Mňága a Žďorp - Celý ten zbytek tebe: 

Je pravda, že pak v Praze rok nevystoupíte?

Zatím takový plán skutečně je. Máme objednaný Lucerna Music bar na dva večery v prosinci 2018. A jestli bude do té doby jiný pražský koncert, je ve hvězdách. Ale zatím se nic neplánuje.

Když shrnete ten třicátý rok kapely, jak jste si ho užili?

Fantasticky a hrozně dobře. V lednu jsme nahráli novou desku, i když mi přijde,že už je to hrozně dávno. Dál máme nového bubeníka. Úžasného a citlivéhočlověka, který báječně hraje. Odehráli jsme zatím sedmdesát koncertů a ještědvacet nás čeká. Hráli jsme v Londýně, u Černobylu a teď chystáme tuhle narozeninovou jubilejní akci. Byl to krásný a výjimečný rok.

A co chystáte na ten příští?

Příští rok budeme dál chystat písničky na novou desku a vyhrabeme nějaké staršípísničky, které různě přearanžujeme. No a samozřejmě budeme hodně koncertovat.

Rozhovor připravila: Štěpánka Petrová

Fotogalerie

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 10:51 středa 4. dubna 2018. Anketa je uzavřena.

 • 14
  SUPER
 • 10
  LOL
 • 10
  WTF
 • 10
  FAIL
 • 10
  OMG
 • 10
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART