Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • #POŠLIKOMENT
 • Živě
 • Promotion
 • Letuška se zbavila 90 % svého oblečení a bydlí v přívěsu!

  24. února 2018 16:06
  Letuška Lissette Arroyo je dalším člověkem, který se vydal na cestu minimalistického bydlení.

  ČTI TAKÉ: KVÍZ: MILUJEME PSY! JAK JSI NA TOM SE ZNALOSTMI TY? ZKUS 20 OTÁZEK!

  Lissette Arroyo

  Její životní styl je pro to ostatně ideální – hodně cestuje, přechodně přebývá v různých městech a do práce nosí uniformu; teoreticky tak nepotřebuje mnoho oblečení.

  KVÍZ: ZNÁŠ DŮLEŽITÁ DATA SVĚTOVÉ HISTORIE? ODPOVĚZ NA 20 OTÁZEK!

  Podnětem k odlehčení šatníku bylo pro třicetiletou Lissette však hlavně přestěhování se do vysněného obytného přívěsu ve floridském Orlandu. Podle svých slov měla 600 až 700 kusů oblečení, což musela vyřešit, pokud chtěla mít v novém bytě místo.

  via GIPHY

  Renovace šatníku jí prý zabrala kolem tří měsíců. „Nejtěžší bylo přebírání obřích krabic s věci a oblečením,“ říká. Nakonec jí zůstalo asi deset procent z původního objemu. „Teď už mám ve skříni jen věci, co opravdu ráda nosím,“ pochvaluje si Lissette Arroyo bydlení v přívěsu. 

  This time last year I was awaiting for my tiny house to get to me. I wasn't sure what to expect when it was fully done. I had no idea what the tiny lifestyle would be like. Prior to the show I had never stepped in a tiny house. I feel like I have just caught my breath from getting adjusted to my house. If I knew that I would be embarking upon my new adventure converting a school bus into a tiny home...I would have probably stomped my feet and thrown a tantrum asking, but why!? I so desired to have this be my forever. Now. I realize time truly passes by. The one thing that is constant is change. I'm so happy I made the decision to go even tinier. I will get to travel more than what I do now. You have no idea how unbelievably excited I am to make this happen with my new found friends in the tiny house community. The truth is this journey has led me to connect with humans with like minded interests. Humans that have this hunger for exploring. Humans that take care of each other. I am so happy I found them. I learned so much from my time in my tiny home. I want to continue sharing tips from tiny house living. I am excited to share my journey in converting my school bus into a home. This entire experience has made me learn: Embrace those around you. Be present. Enjoy those moments. Laugh at it all. Nothing is forever. 

  Příspěvek sdílený lissette (@lissettelivingtiny),

  I can't figure out a good sentence to summarize this pose...I hope someone comments below with some good ones. · Here we see the subject holding on to dear life while doing the duck kissy face and hoping to not fall. If you look in the feed and find the posed pictures you have now seen the before.  · I have to state some days are definitely better than others especially those days without clumsiness occurring.... I kid you not, I spill, walk into things, make unnecessary messes, walk out with an extra pair of underwear sticking out my pant leg(long story), break things and lastly fall. Someone once told me I should dance everywhere since I am coordinated on the dance floor yet in real life is questionable. · So start the weekend off without falling and if you do I hope you fall: · In the right place at the right time · Into the moment · Deeply and madly in love. · ❤

  Příspěvek sdílený lissette (@lissettelivingtiny),

  10 SCÉN, KDE SE LIŠÍ KNIHA PADESÁT ODSTÍNŮ OD FILMU! BUDEŠ SE DIVIT!

  Co ty na to?

  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 16:06 neděle 24. června 2018. Anketa je uzavřena.

  • 20
   OMG
  • 10
   LOVE
  • 9
   SUPER
  • 9
   LOL
  • 9
   WTF
  • 9
   FAIL

  Související