Krevní plazma zachraňuje životy. Dárcovství rozhodně stojí za to!

11. října 2017 7:27
Krevní plazma se používá k výrobě léků, které pomáhají zachraňovat životy. Darovat ji můžeš i ty! Třeba tím zachráníš někoho, kdo by mohl být tvůj nejlepší kámoš nebo třeba životní partner. Třeba ji jednou bude potřebovat někdo z tvých blízkých.

ČTI TAKÉ: KYLIE JENNER ZATÍM UTRATILA ZA VÝBAVU PRO MIMINKO 1,5 MILIONU KORUN! CHCE JEN TO NEJLUXUSNĚJŠÍ!

Dárcovství krevní plasmy

Statistiky ukazují, že léky z krevní plazmy potřebují během svého života dva ze tří lidí – s velkou pravděpodobností ji tedy budete potřebovat jednou i vy či vaši blízcí.

Dárců je ale stále málo, i když odběr nijak neublíží. Plazma se bohužel nedá vyrobit synteticky, takže dárcovství je jediná možnost!

Dárcem může být každý zdravý člověk ve věku 18-60 let, který váží od 50-150 kg.

Jak vypadá odběr?

Nejdřív projdeš registrací a základní zdravotní prohlídkou, vyplníš vstupní dotazník a za týden můžeš jít na samotný odběr. Ten trvá zhruba 45 minut.

Jaké jsou výhody pro dárce?

Díky testům budeš mít přehled o svém zdravotním stavu.  Krev dárců se testuje i na přítomnost žloutenky typu B, C, viru HIV a syfilis.

Dárcovství krevní plasmy

Kde můžeš darovat?

Dárcovských center je mnoho – jedním z nich je i Dárcovské centrum Chodov, které je přímo v obchodním centru a nabízí dárcům finanční úhradu až 550* Kč za jeden odběr jako náhradu za čas a náklady na dopravu. Při samotném odběru dostaneš chlazený nápoj zdarma, po odběru pak zdarma kávu, čaj a malou sladkost. 

Během odběru se jistě nudit nebudeš – k dispozici je wi-fi signál, televize a široký výběr časopisů. 

Ty samé podmínky platí také v Dárcovském centru v nákupním centru Černý most.

Dárcovství krevní plasmy

Obě centra splňují přísná kritéria kladená na takováto zařízení a jsou držitelem certifikátu IQPP, tj. zavázalo se k plnění norem chránící zdraví dárců, jeho personál absolvuje pravidelná odborná školení a centrum také řeší podněty a požadavky dárců.

Novinkou je mobilní aplikace „Save Lives“, která aktivním dárcům slouží místo registrační kartičky. Aplikace poskytuje dárci informace o jeho odběrech včetně hodnot provedených testů, lze se pomocí ní objednat k odběru a informovat se o všech novinkách. K dispozici je zdarma a stáhnout ji lze pro všechny operační systémy.

Dárcovství krevní plasmy

Pro dárce, kteří absolvují odběr plazmy opakovaně, je k dispozici bonusový systém a benefity navíc. Aktuální seznam najdou všichni zájemci na webu dárcovských center.

*Dle ustanovení §32 odst. 2 zákona 373/2011 Sb. o specifi ckých zdravotních službách, podle kterého za krev odebranou pro výrobu krevních derivátů a pro použití u člověka podle jiných právních předpisů a za její odběr nevzniká osobě, které byla kre odebrána, nárok na finanční ani jinou úhradu, s výjimkou účelně, hospodárně a prokazatelně vynaložených výdajů spojených s odběrem její krve, o které tato osoba požádá, a to celkem do maximální výše 5 % minimální mzdy.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 7:27 čtvrtek 8. února 2018. Anketa je uzavřena.

 • 13
  SUPER
 • 12
  LOL
 • 12
  OMG
 • 11
  LOVE
 • 9
  WTF
 • 9
  FAIL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART