Jak napsat životopis? 5 tipů, díky kterým získáte svůj dream job

16. ledna 2019 16:14
Chcete-li získat práci snů, měli byste začít životopisem. Jakých chyb se ve svém CV vyvarovat a co naopak rozhodně musí zaznít? Máme návod, jak na to!
Vlk z Wall Street, Leonardo DiCaprio

Ačkoli mnozí tvrdí, že klasický životopis už je „mrtvý“ a v kurzu jsou profesní sociální sítě, ve skutečnosti vás stále řada personalistů vyzve k dodání starého dobrého CV. Je proto NA MÍSTĚ mít svůj životopis na papíře vždycky připraven. Co by měl obsahovat a čeho se naopak vyvarovat?

Základní informace, které nikdy nevynechávejte

 • Osobní údaje – jméno, příjmení, titul, kontakt (telefonní číslo, e-mail, případně adresa bydliště)
 • Vzdělání – uvádí se nejvyšší dosažené vzdělání, nebo současné studium, zmínit můžete i zajímavé kurzy, které jsou vzhledem k oboru relevantní

#1 Nepište úplně všechno

Při prvním „hrubém“ výběru věnují personalisté vašemu životopisu nanejvýš pár minut. Pokud je přehlcený informacemi, je vcelku možné, že mezi nimi zapadnou ty opravdu zajímavé. Nevypisujte proto každou menší pracovní zkušenost, ale jen takové, které mohou zaujmout.

#2 Seriózní fotka je základ

Fotografie sice není nezbytná, ale zvyšuje vaše šance. U CV neřešte, zda na snímku vypadáte dostatečně přitažlivě. Hlavní je působit solidně a reprezentativně. Vhodné nejsou příliš velké snímky z neformálního prostředí. Minimalistický portrét v menším okénku je správnou volbou.

Ďábel nosí Pradu

#3 Odrážky mají všichni rádi

Sami jistě víte, že máte-li prostudovat nějaký text, je příjemnější, když je přehledně strukturovaný. Podobně se na to dívají i personalisté. Rozdělte proto každý úsek vašeho CV do jednotlivých bodů.

#4 Gramatiku zkontrolujte třikrát

Chybička se občas vloudí, ale v životopisu ji musíte zadržet včas. Raději si po sobě texty několikrát zkontrolujte, neboť taková malá nepozornost může být osudová.

#5 Své vysněné práci na míru

Ačkoli máte připraven jeden univerzální životopis, popřípadě i motivační dopis, při žádosti o svůj dream job si ho ještě jednou projděte a promyslete, zda by se k dané pozici nehodilo něco poupravit. Možná jednu drobnou zkušenost přidáte, něco naopak odmažete, a výsledkem bude profil zcela ideálního kandidáta.

ČTĚTE TAKÉ: 10 FILMŮ, KTERÉ ZMĚNÍ VÁŠ POHLED NA ŽIVOT

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 16:14 čtvrtek 16. května 2019. Anketa je uzavřena.

 • 24
  SUPER
 • 21
  WTF
 • 20
  FAIL
 • 20
  OMG
 • 20
  LOVE
 • 19
  LOL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART