Jak na maturitu? Máme pro tebe 10 zaručených tipů!

6. září 2017 9:09
Školník rok začal a hodně z vás čeká na jeho konci ta nejbrutálnější zkouška! Jak se na ni připravit? Jazyková škola Tutor připravila návod! Tady je deset věcí, které pomůžou.

ČTI TAKÉ: NEJHRANĚJŠÍ KLIPY NA ÓČKU V ROCE 2006! SLEDUJ V PÁTEK V 9:00 A 20:00!

Tutor

Na maturitu se stačí začít připravovat až v druhém semestru...

Není to pravda, přípravu k maturitě není radno podcenit. Proto doporučujeme s přípravou začít co nejdříve a to klidně na začátku školního roku. U maturitní zkoušky jsou prověřovány vaše znalosti za celé středoškolské studium. Co do obsahu zkoušky se tedy jedná o celou škálu témat, které je zapotřebí znát důkladně.

Stačí, že se učím ve škole, domácí příprava není tak důležitá...

Naopak! Domácí příprava je velice důležitá. K osvojení si daných znalostí, nestačí pouze vyslechnout si přednášku ve škole či na veřejném kurzu, ale je potřeba doplnit učení i o domácí procvičování. Jen tak se dostanete svými znalostmi na opravdu vysokou úroveň.

Pokud neuspěji u maturity pouze v některé z jejich částí, musím opakovat všechny části?

Pokud žák neuspěje u komplexní zkoušky z českého jazyka a literatury nebo cizího jazyka, opakuje jen tu dílčí zkoušku/y, u které neuspěl. Není tedy nutné opakovat celou komplexní zkoušku.

Z jakých cizích jazyků mám u maturity na výběr?

V současné době je ve společné části nabízeno 5 cizích jazyků – anglický jazyk, francouzský jazyk, německý jazyk, španělský jazyk a ruský jazyk. Žák může zvolit pouze takový cizí jazyk, který je na škole vyučován.

Jaký je rozdíl mezi státní a školní částí maturitní zkoušky?

Profilová část je de facto „školní“, zatímco společná je „státní“. Znamená to, že společná (státní) část je garantovaná státem, je jednotná a srovnatelná, zatímco profilová (školní) část je zajišťována školou a slouží k její profilaci, resp. k profilaci daného oboru vzdělání.

Jedinou výjimku tvoří dílčí ústní zkouška, která je součástí komplexní zkoušky společné části z českého jazyka a literatury a z cizího jazyka. Ta sice patří do společné části, ale je zajišťována školou v rámci ústních zkoušek profilové části.

Musím složit obě dvě části maturitní zkoušky?

Ano. V praxi to znamená, že žák musí složit úspěšně všechny povinné zkoušky společné části a všechny povinné zkoušky profilové části maturity

Jsou nějaké pomůcky dovoleny při výkonu maturitní zkoušky, příp. jaké?

Didaktický test z matematiky: matematické, fyzikální a chemické tabulky pro střední školy (bez poznámek a dalších změn), rýsovací potřeby (obyčejná tužka, guma, kružítko, pravítko, trojúhelník s ryskou), kalkulačka bez grafického režimu.

Písemná práce z českého jazyka a literatury: pravidla českého pravopisu (jakákoliv); POZOR, jedná se pouze o písemku! U didaktického testu z češtiny nejsou povoleny žádné pomůcky!

Písemná práce z cizího jazyka: slovník – nesmí však obsahovat přílohy věnované písemnému projevu.

Kolik má žák „pokusů“ na složení každé ze zkoušek maturity?

Celkem tři, tedy zkoušku v řádném termínu a potom možnost 2 opravných termínů. Náhradní termín neodebírá pokus. Tři pokusy se vztahují na všechny zkoušky bez výjimky, tj. i na zkoušky komplexní (skládající se z více dílčích zkoušek).

Musí žák konat opravnou zkoušku hned v podzimním zkušebním období, pokud na jaře neuspěl?

Nikoli, je zcela na něm, v jakém z následujících zkušebních období se k opravné zkoušce přihlásí. Musí tak ale učinit do 5 let od úspěšného ukončení posledního ročníku střední školy.

Kdy se dozvím výsledky didaktického testu?

Výsledky didaktických testů se žáci dozvědí z tzv. výpisu výsledků didaktických testů. Žák obdrží výpis v jarním zkušebním období nejpozději do 16. května, v podzimním zkušebním období nejpozději do 11. září. Na výpisu je uvedeno, zda žák zkoušku konal, zda uspěl a dále úspěšnost žáka v procentech a jeho percentilové umístění.

A jestli se bojíš u matury hlavně jazyků, tak neprošvihni soutěž o jazykové kurzy Tutor, která probíhá na našem Facebooku!

Voucher na kurzy Tutoru

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:09 čtvrtek 4. ledna 2018. Anketa je uzavřena.

 • 13
  SUPER
 • 8
  FAIL
 • 8
  OMG
 • 6
  LOL
 • 6
  WTF
 • 6
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART