Hranolky jsou nebezpečné? Oblíbená pochoutka způsobila smrt několika lidí!

13. června 2017 9:43
Milovníci hranolek mějte se na pozoru. Tahle delikátní pochoutka může způsobit smrt!

ČTI TAKÉ: Selena nechtěně ukázala dokonalá prsa i bradavky! Zradilo ji oblečení!

Francouzské hranolky

Tradiční francouzské hranolky jsou jednou z nejlepších a nejčastějších příloh na jídelních lístcích a lidé je zkrátka milují. Bohužel tahle delikátní věc může být i smrtelná. Vědci publikovali v časopise American Journal of Clinical Nutrition zprávu o tom, že hranolky jsou životu nebezpečné.

Při fritování či smažení hranolků vznikají zahříváním olejů trans-nenasycené mastné kyseliny. Ty zvyšují hladinu nežádoucího (LDL) cholesterolu a snižují hladinu žádoucího (HDL) cholesterolu. Zvyšují tak riziko kardiovaskulárních onemocnění a také výskyt diabetu druhého typu.

Tím škodlivost hranolek nebo chipsů zdaleka nekončí. Nejprve vědci zjistili, že při zahřívání produktů z brambor vzniká rakovinotvorná látka akrylamid. Akrylamid se chová jako neurotoxin, tedy že ve vysokých dávkách má schopnost poškozovat nervové tkáně. U živočichů bylo prokázáno, že vysoké dávky akrylamidu mohou vyvolat rakovinu a negativně ovlivňovat reprodukci.

Studie zahrnovala 4400 lidí ve věku 45 – 79 let, kteří jedli více než dvakrát týdně porci hranolek. Z nich 236 předčasně zemřelo. Není ale jisté, zda smrt způsobili právě hranolky a jejich přesmažený tuk, nebo už původně horší zdravotní stav zkoumaných lidí.

Pokud se ale ani vy nemůžete vzdát hranolek, či brambor celkově, zkuste místo jedné porce smažených krásek zvolit jinou úpravu brambor, ke které není potřeba tolik tuku!

via GIPHY

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:43 středa 11. října 2017. Anketa je uzavřena.

 • 20
  OMG
 • 17
  SUPER
 • 17
  LOL
 • 17
  WTF
 • 13
  LOVE
 • 11
  FAIL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART