Dvě tváře prosecca. Čím se liší prosecco, co pil papež a prosecco z letáku?

23. listopadu 2023 9:08
Víte odkud vaše oblíbené prosecco vlastně pochází? A vyzkoušeli jste někdy jiné než to v akci v supermarketu? Není vám jedno, odkud vaše prosecco nebo víno pochází? Pak byste měli navštívit Víno prosím. Tento e-shop vznikl s láskou k objevování nových chutí vín, za kterými stojí poctivý ruční sběr a bohatá historie.

Víno prosím

Na svých cestách po severní Itálii objevili manželé Fialkovi vinařství Sanfeletto se sympatickou Imeldou a jejím mužem Paolem. Koncem 19. století založil vinařství v oblasti Valdobbiadene jejich praděd Emilio, který se vrhnul do výroby prosecca s vášní jemu vlastní a začal jej prodávat do místních hospůdek, přičemž jej přepravoval v dřevěných soudcích.

Zdejší prosecco si oblíbil i budoucí papež Jan XXIII., který zde měl ve zvyku trávit své prázdniny. Často při svých procházkách přicházel do cantiny a lahodné prosecco si zamiloval natolik, že si do svého automobilu nechal vyrobit dva speciální soudky, ve kterých si jej vozil do svého benátského úřadu. Poté co se stal papežem, byly tyto soudky věnovány jeho sekretářem do vinařství, kde je s láskou dodnes vystavují.

Prosecco Gestaldo

Gastaldo, které pil papež

Papež si tenkrát patrně pochutnával na proseccu, které se chutí a jemností blížilo dnešnímu druhu Gastaldo. Více zde.

Toto velice jemně perlivé prosecco navazuje na nejstarší tradici výroby prosecca. V dřívějších dobách probíhala sklizeň většinou mnohem později než dnes a prosecco tak prošlo první fermentací často až po příchodu zimy a prvního sněhu. Díky nízké teplotě se kvašení zastavilo a mohlo se naplno rozběhnout až s jarním oteplením. Výsledkem je toto jemně perlivé prosecco s květinovým aroma. I dnes probíhá výroba stejným způsobem jako v minulosti, a tak vzniká jedinečné víno, které je díky své lehkosti zcela unikátní.

Porovnat ho můžete s druhem prosecco Treviso. Více zde.

Prosecco Gestaldo a Prosecco Treviso

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART