Dívka používala léky na akné. Málem z nich oslepla!

6. dubna 2018 14:25
Emma začala používat léky na akné. Málem kvůli nim přišla o zrak.

ČTI TAKÉ: Jak přežít konec světa? Stačí na to 6 000 dolarů!

Dívka trpěla silným akné

Asi každá dospívající dívka si prošla problémem zvaným akné. Výjimkou nebyla ani Emma O´Mahoney, které se ale rozhodla, že své problémy s pletí bude sdílet na Instagram. I ona začala akné léčit léky, později ale zjistila, že kvůli nim málem oslepla. Zjistila, že se jí po braní prášků zhoršoval zrak.

For those who don't know the story of my eyes, here it is.  This time last year, I lost a good amount of my eyesight. The reason I decided to finally tell my "story" on social media is bc I know there are a lot of unanswered questions and if you see me walking around town with a cane, I don't want you to freak out. Long story short, last year I had a reaction to some medication that caused spinal fluid to build up in my brain, swelling my optic nerve, causing me to loose a lot of my eyesight. When I was admitted to the hospital, they told me I was a day way from being completely blind. Thanks to Riley's ophthalmology, neurology, and Neurosurgical teams, I was able to gain a good amount of eyesight back over the past year with the help of surgery and heavy medication. So what can I see? I have a lack of peripheral vision, lovely blind spots that like to dance around my eyes, I'm blind in the lower half of my left eye, all straight lines are wavy, and I do have night blindness. Even though my vision kinda sucks, I'm so so grateful for what I have. I'm finishing my senior year online with the help of technology provided by Voc. Rehab. over the summer, and will be attending college for theatre with an emphasis in social justice in the fall of 2018. I'm not posting this for people to feel sorry for me, bc guys, I'm really fine. I just wanted to give an honest update on my life, something I've always neglected to do on social media. So that's all!

Příspěvek sdílený Emma O'Mahoney  (@emmamyhoney),V loňském roce jsem začala mít reakci na některé léky, které způsobovali větší tvorbu tekutiny v mém mozku. Způsobily to, že jsem málem oslepla,“ napsala Emma. „Když mě přijali do nemocnice, řekli mi, že jsem na dobré cestě k oslepnutí,“ řekla.

Emma užívala léky, které se běžně používají k léčbě akné a růžovky, což je prevence proti malárii. Ale v patnácti letech zjistila, že má velké bolesti. „Prvním znamením bylo, že mě boleli záda. Měla jsem velké bolesti, které zabraňovaly, abych něco dělala,“ svěřila se dívka.

HUDEBNÍ KVÍZ: 20 ČESKÝCH PÍSNIČEK! POZNÁŠ PODLE UKÁZKY, KOMU PATŘÍ?

Pak se jí rychle zhoršoval zrak, ale než zjistila, co jí doopravdy je, prošla rukama mnoha lékařů. Nakonec jí bylo oznámeno, že trpí intrakraniální hypertenze, což je následek po používání prášků, které Emma měla. I přesto skoro oslepla, ale za pomoci jiných léků a chirurgického ošetření se jí zrak skoro vrátil.

my hand freaks me out tho • • • #acne #skinpositivity #ilovemyskin

Příspěvek sdílený Emma O'Mahoney  (@emmamyhoney),

Mám problémy s periferním viděním a občas vidím slepé skvrny,“ přiznala dívka, ale i přesto je ráda, že si touto zkušeností prošla a více si váží života.

Na Instagramu propaguje hlavně lásku k sebe samému a běžně chodí bez make-upu. „Jsme krásná a pár černých teček to nezmění,“ uzavírá svůj příběh.

ČTI TAKÉ: Trendy: Zapomeňte na úpravu obočí, stačí si ho polepit „drahokamy“!

I have cystic acne, but I’m going to try liking myself anyways. • For those who haven’t seen me through the throws of puberty, my battle with acne has been long and painful. I started Proactive when I was twelve, and medication when I was fourteen. The Summer after Junior year I finally started to experience clear skin for the first time in years. Then, the medication that granted me my dream skin caused me to lose a good amount of my eyesight and prevented me from graduating with my senior class. Since then, the acne has returned, worse and more painful than ever. I’ve tried what seems like every natural remedy under the sun and nothing works. So I’m going to try something new, I’m going to try liking myself and excepting my skin for what it’s is. Of course, I’m going to continue to search for ways to treat my skin, but I’m going to stop looking in the mirror and hating myself for something I can’t control. My skin is doing the best it can at the moment, and for right now, that has to be good enough. So here I am, no makeup, acne, and happy :)

Příspěvek sdílený Emma O'Mahoney  (@emmamyhoney),

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 14:25 sobota 4. srpna 2018. Anketa je uzavřena.

 • 16
  SUPER
 • 12
  LOVE
 • 11
  OMG
 • 10
  WTF
 • 9
  LOL
 • 8
  FAIL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART