DÍVKA PŘIŠLA DÍKY INSTAGRAMU O 200 000 KORUN A NASEKALA DLUHY!

12. března 2018 12:22
Dívka se kvůli Instagramu dostala do neskutečných dluhů! Jak se jí to povedlo?

ČTI TAKÉ: ONE DIRECTION JSOU ČÁSTEČNĚ ZPÁTKY! DEJ SI NOVÝ MIX JEJICH PÍSNIČEK!

Lissette Calveiro

Než se Lissette Calveiro přestěhovala v roce 2016 do New Yorku, dlužila za účty na kreditních kartách okolo deseti tisíc dolarů. Lissette ale utrácela za svůj dokonalý život tolik, že neměla ve finále už skoro ani na jídlo. 

Její život na Instagramu ale vypadal na první pohled dokonale. „Instagram a jiná sociální síť nestojí za to, aby člověk kvůli ní komukoliv dlužil peníze,“ svěřila se Lissette. Do New Yorku se z Miami toužila přestěhovat už dlouho kvůli kariéře, ale věděla, že dokud se nezbaví dluhů nebude mít klid. Dívka tak musela přestat nakupovat a omezit i cestování. 

via GIPHY

Nejobtížnější bylo přestat neustále řešit své „sociální já“, svěřila se. Díky velkému omezení výdajů se Lissette časem mohla vrátit opět k cestování, které tak miluje. V tuto chvíli se jí podařilo zaplatit většinu dluhů za kreditní karty, zbývají jí už jen studentské půjčky. Dívka říká, že jí to pomohlo dost rychle pochopit, že život nejsou jen sociální sítě. 

KVÍZ: REBELKA I NĚŽNÁ KRÁSKA MILEY CYRUS! CO O NÍ VÍŠ?

Moji přátelé o mě měli strach. Dluhy mi ale pomohly pochopit, že Instagram není všechno,“ říká. Zajímavostí je, že od této události se jí počet sledujících zdvojnásobil.

ČTI TAKÉ: LILI A CAMILA Z RIVERDALE ZTRATILY DÍKY PHOTOSHOPU PŮLKU OBVODU PASU

If we didn’t grab a coconut and pose with it, were we actually on vacation?

Příspěvek sdílený Lissette Calveiro (@lissettecalv),

Honestly, just leave me here.

Příspěvek sdílený Lissette Calveiro (@lissettecalv),

The result of trying to take a sunset #selfie while riding a camel. ✌

Příspěvek sdílený Lissette Calveiro (@lissettecalv),

I HAVE SOMETHING TO SAY: For a handful of months, I’ve felt very uninspired to curate my feed and felt that many things I’ve been putting out are bland, inauthentic and have little meaning. I started to try to create more meaning for myself by expanded in what I say per post and committing to at least 1 blog post a month. But the reality is, that’s a bandaid solution. I have been so wrapped up in this “influencer” space from both the front and back end that I started to camouflage into a sea of sameness. “Take a picture of me here because I’m wearing a cool outfit, and this wall is pretty.” I used to post photos of people, things and experiences I cared about and moved to more “me in this pose” photos when I started getting more “likes” on those. This platform isn’t about LIKES, it’s about CONNECTIONS. It’s about sharing nuggets of your life because you want to inspire others to discover, because you want to indulge in things others have helped you discover, and giving people the space to be creative with content (whether it’s a selfie or damn avocado toast). I feel like I’ve hit a turning point and I promise to be more authentic and truly hone in on the real value I can bring to all of you and stop posting content just for the sake of posting content. It doesn’t mean I won’t stop posting photos of myself — I have so much fun playing around with personal style and the beautiful city I live in — but you can rest assured that I’m posting something because that moment was truly special to me, and it ~may~ bring value to you. Be yourself, love yourself and never stop growing. ——————————————————————————— Always happy to continue this dialogue via DM and keep this community growing. Lots of love to everyone that always shows the upmost support. ✨And, a shout out to @songofstyle because this perspective shift came after watching your interview with @evachen212. Keep keeping on, power girls!

Příspěvek sdílený Lissette Calveiro (@lissettecalv),

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 12:22 úterý 10. července 2018. Anketa je uzavřena.

 • 15
  WTF
 • 11
  LOVE
 • 10
  FAIL
 • 9
  SUPER
 • 9
  OMG
 • 8
  LOL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART