Cinema geek: Top 5 hudebních dokumentů tohoto století!

13. listopadu 2017 8:09
Svět filmů v podání Martina Donáta, to je CINEMA geek! Novinky, reportáže, recenze a mnohé další rubriky. Ať už jsou filmy váš život a nebo si pouze občasně užíváte v kinech ty největší velkofilmy, tak zde najdete co hledáte - s nadhledem, humorem a hlavně výstižně. Sleduj v sobotu v 16:00 a 18:00 a v neděli v 15:00!

ČTI TAKÉ: 9 luxusních vtipů na pondělí! Měj dobrou náladu a kašli na haters!

Kurt Cobain

CINEMA geek - TOP 3 filmy s Chrisem Hemsworthem doporučuje Martin Donát - český Youtuber, filmař a moderátor pořadu Cinema geek na TV ÓČKO.

Vyzbrojen do Vídně.

Příspěvek sdílený Martin Donát (@martindonatcz),5. místo - George Harrison: Living in the Material World

Tří a půl hodinová dokumentární nálož o životě George Harrisona režírovaná nikým jiným než Martinem Scorsesim, který tento dokument zaměřuje nejen na Harrisonovův život během působení v Beatles, ale i před ním a po něm, přičemž používá nelineárního vyprávění, ze kterého si divák poskládá dokonalou mozaiku toho, kdo je skutečně George Harrison. Mohu prozradit, že je pro něj zásadní (stejně jako pro Scorseseho) víra v boha a její význam v umění.

4. místo - Sex Pistols: Děs a běs

Sedmdesátá léta byla jednou velkou punkovou divočinou, které dali základní formu a poté i kralovali Sex Pistols. Filmař Julien Temple byl tehdy přítomen v centru dění a se spoustou předních představitelů tehdejšího punku se osobně zná. S odstupem zhruba 40 let zde tedy podal finální výpověď o tom, co je skutečně punk.

Dobové záběry podtrhl současnými rozhovory se stále žijícími členy tehdejších úspěšných kapel. Zajímavé je, že aby nedošlo k pozměnění obecně známé image těchto hudebníků, tak je vizuální stránka současných rozhovorů maximálně upozaděna.

3. místo - Metallica: Some Kind of Monster

Na první pohled největší drsňáci bývají v jádru nejkřehčí. Toto moudro platí do slova a do písmene o kapele Metallica a to ať už o současných členech, tak i o bývalých.

Tento dokument není typicky oslavným dílem nad kterým se nadchnou fanoušci dotyčné kapely ze široka z daleka, jde o velice syrový a upřímný film, ve kterém se emocemi nešetří. Bývalý člen kapely Dave Mustaine se v tomto dokumentu dokonce rozpláče, když vzpomíná jak ho z Metallicy před více než dvaceti lety vyloučili.

2. místo - Kurt Cobain: Montage of Heck

Člověk by ani nevěřil, že je stále ještě možné najít nová a nikdy nepublikovaná videa, fotky a zvukové nahrávky s Kurtem Cobainem. Copak už o něm nebylo vyšťouráno vše co šlo? Očividně ne. 

Tenhle snímek totiž dává dohromady spoustu doposud neviděných home videí, záznamů z koncertů, animací, rozhovorů a zákulisních záběrů, které dohromady dávají pestrý a zároveň velmi intimní obraz toho, jaký Kurt skutečně byl. Navíc je na každém z nás jak tento obraz vyhodnotíme - nikdo nám tu neříká, co si o Kobainovi myslet a jak jeho život „správně“ interpretovat.

1. místo - Bob Dylan: No Direction Home

Není nejmenších pochybností, že Bob Dylan je jedním z nejvýznamnějších umělců dvacátého století. Nahlédnout pod povrch toho, kdo skutečně byl ale není vůbec jednoduché. Dylan je komplexní osobností s neméně komplexním dílem.

Proto je úžasné, že se Martinu Scorsesemu podařilo tento dokument vystavět na exkluzivním rozhovoru s Bobem Dylanem, v rámci kterého Dylan vzpomíná na počátky své kariéry a na všechny významné události, které svým současným vyzrálým pohledem komentuje, a to nejen pozitivně, ale i negativně.

ČTI TAKÉ: Cinema Geek: Top 3 filmy s Chrisem Hemsworthem ! Hlasuj, kde je největší sympaťák! 

VIDEO: Cinema geek: Top 5 hudebních dokumentů tohoto století: 

Který dokument je ten nejlepší podle tebe?
Sex Pistols: Děs a běs
Sex Pistols: Děs a běs
141
Metallica: Some Kind of Monster
Metallica: Some Kind of Monster
135
George Harrison: Living in the Material World
George Harrison: Living in the Material World
134
Kurt Cobain: Montage of Heck
Kurt Cobain: Montage of Heck
134
Bob Dylan: No Direction Home
Bob Dylan: No Direction Home
128

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 8:09 úterý 13. března 2018. Anketa je uzavřena.

 • 12
  WTF
 • 12
  FAIL
 • 11
  SUPER
 • 11
  LOL
 • 10
  OMG
 • 9
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART