Ceny Anděl znají nominace! Nejvíce jich má Lenka Dusilová, uspět může i Viktor Sheen!

1. března 2021 11:24
Letošní třicátý ročník prestižních cen České hudební akademie – Anděl Coca-Cola 2020 se bude konat 29. května. Jejich favoritkou je Lenka Dusilová, která albem Řeka zaujala hned ve čtyřech kategoriích. Slavnostním večerem na ČT1 diváky provede Ewa Farna.
Anděl Ceny 2020

Favoritkou roku 2020 je Lenka Dusilová, která získala čtyři nominace. Akademiky zaujala svou pátou sólovou deskou Řeka. Nahrávku natočila ve studiích Sono v nezvyklé producentské dvojici tvořené Petrem Ostrouchovem a Ondřejem Mikulou zvaným Aid Kid, muzikantem spjatým s progresivní elektronickou scénou. V prestižní kategorii Album je Dusilová nominována společně s písničkářem Jaromírem Nohavicou, který zaujal deskou Máma mi na krk dala klíč, a Tata Bojs s albem Jedna Nula. Ze stejné trojice interpretů budou akademici ve druhém kole hlasování vybírat také v kategorii Skladba. Kromě toho má Dusilová šanci stát se Sólovou interpretkou a proměnit nominaci také v kategorii Alternativa a elektronika.

Zmínění Tata Bojs i Jaromír Nohavica mají po třech nominacích, uspěli dále v kategoriích Skupina a Sólový interpret. Po dvou nominacích získala mladá písničkářka Amelie Siba za výraznou debutovou desku Dye My Hair. Také rappeři Viktor Sheen a Yzomandias mohou slavit hned dva nominační úspěchy, a to díky kategoriím Rap a Videoklip. Právě o této kategorii letos na principu žánrových cen poprvé rozhoduje specializovaná akademie, v níž hlasují i zástupci filmových profesí a dosavadní držitelé Anděla za videoklip.

Anděl Ceny 2020

„Nejvíce šancí letos mají známá a v historii cen již tradiční jména. Při bližším pohledu je ale zřejmé, že nominace pro třicátý ročník Andělů jsou velmi rozmanité a že ani o něco méně známí muzikanti, kteří si svou loňskou tvorbou rozhodně zasluhují pozornost, nezůstali akademiky nepovšimnuti. Rozhodně tak platí, že u nás v roce, který byl pro živou kulturu obzvlášť těžký, vznikla celá řada výjimečných alb. Každá z dvaatřiceti nahrávek, které se hlasy akademiků dostaly do nominací, stojí bez ohledu na žánry za pozorný poslech,“ podotýká předseda Rady České hudební akademie Honza Vedral.

Předávání, v rámci kterého se tradičně představí také výrazní čeští hudebníci, se podobně jako v loňském roce přizpůsobí aktuální epidemiologické situaci. „Přestože jsme doufali, že se k nestandardnímu formátu Andělů tentokrát nebudeme muset uchýlit, vývoj situace pořádání hromadných společenských událostí bohužel stále nepřeje. Naším cílem je připravit nezapomenutelný večer pro diváky České televize a věřme, že i pro nominované, kterým bychom rádi slavnostní atmosféru ceremoniálu dopřáli. Musíme však počítat s různými scénáři, které ale všechny slibují výjimečnou podívanou,“ vysvětluje Lucka Hájková.

Anděl Ceny 2020

„Máme radost, že moderování se po loňském úspěchu znovu ujme Ewa Farna. A stejně tak si vážíme toho, že se Ceny Anděl znovu rozhodla podpořit společnost Coca-Cola,“ dodává L. Hájková. V návaznosti na loňský rok i letos vyhlašuje Coca‑Cola fanouškovskou cenu, která prostupuje všemi žánry a ve které může veřejnost pro svého hudebního oblíbence z řad nominovaných interpretů hlasovat online od 1. dubna.

V kategorii Objev jsou tentokrát za své debutové desky nominovány zpěvačky Amelie Siba a Kateřina Marie Tichá a skupina Deaf Heart.

Ceny Anděl uděluje každoročně od roku 1991 hudební akademie. Od roku 1995 se realizují pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 je symbolizuje soška Anděla se šalmají od sochaře Jaroslava Róny. Jubilejní třicátý ročník Cen Anděl Coca‑Cola 2020 odvysílá 29.5.2021 ČT1.

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:24 úterý 29. června 2021. Anketa je uzavřena.

 • 4
  SUPER
 • 2
  WTF
 • 2
  LOVE
 • 1
  LOL
 • 1
  FAIL
 • 1
  OMG

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART