7 jídel, které se tváří zdravě, ale mohou ti při dietě spíše uškodit!

27. února 2018 11:20
Nechybí smoothie, saláty, granola, light potraviny... Jsi v šoku? Čti dál!

ČTI TAKÉ: 20 PROMĚN OBYČEJNÝCH LIDÍ! CO DOKÁŽE PUBERTA, NEBO ZMĚNA VÁHY?

I smoothie může být zrádné

1. Granola

Obvykle obsahuje příliš cukru a nedostatek vlákniny. Pouhý malý šálek granoly může obsahovat více než 600 kalorií, což je průměrná třetina energetického příjmu ženy na celý den.

Co změnit? 

Vždycky pečlivě přečti jaké je přesné složení toho, co kupuješ v dobré víře, že je to kvalitní a zdravá potravina!

via GIPHY

2. Drinky pro sportovce

200 ml flaška vitamínové vody, nebo nápojů určených pro sportovce může obsahovat několikrát více cukru, než potřebuješ při běžném životním stylu nevrcholového sportovce na celý den!

Co změnit?

V restauraci si objednej čistou vodu, nebo nápoj s nepřidaným cukrem - například čerstvý ledový čaj. Doma si můžeš připravit vlastní verzi ochucené vody přidáním ovoce, nakrájených pomerančů, jahod, borůvek, salátové okurky, citronů, nebo limetek...

via GIPHY

JAK PŘIPRAVOVALA DAKOTA JOHNSON SVÉ TĚLO PRO NATÁČENÍ PADESÁTI ODSTÍNŮ?

3. Energy a müsli tyčinky

Mohou být napěchované nasycenými mastnými kyselinami. Obvykle obsahují bílou mouku, fruktózový sirup a další zbytečná sladidla.

Co změnit?

Pokud chcete opravdu nutně místo klasického oběda nebo večeře energy tyčinku, vyberte si takovou, která má maximálně 200-300 kalorií. Dej si pozor, aby tyčinka neměla více než 15 gramů cukru a méně než 2 gramy nenasycených mastných kyselin a aby naopak obsahovala alespoň 3 gramy vlákniny a 5 gramů proteinu.

via GIPHY

4. Smoothies

Ptáš se, jak může být smoothie špatné, když je jen ze samého zdravého ovoce? Spousta ovoce neobsahuje vlákninu, ale naopak obsahuje spoustu cukru. To znamená, že nás nezasytí na dlouho, ale jen na chvíli a přitom do sebe jeho vypitím dostaneme hromadu kalorií a cukrů. 

Běžné smoothie mívá kolem 400-600 kalorií, ale tělo neuspokojí tak, jako vyvážená snídaně, oběd nebo večeře. To znamená, že nejspíš po něm budete lovit jídlo s dalšími rychlými kaloriemi, protože budete mít hlad.

Co změnit?

Udělej si zdravější variantu, která tě zasytí na mnohem delší dobu: Přidej při přípravě smoothie k ovoci i nízkotučný jogurt, chia semínka, nebo psylium.

via GIPHY

5. Nízkotučné potraviny a light potraviny

Problém s těmito potravinami bývá obvykle ten, že spousta lidí vidí light verze jako důvod sníst toho tím pádem více. Což není v případě těchto potravin vůbec zdravé. Tuk v nich je třeba něčím nahradit a obvykle to bohužel bývá sodík a přidané cukry.

Co změnit?

Zdravé tuky jsou v jídelníčku naopak moc důležité, takže raději než kilo light verzí různých potravin si k večeři udělej třeba avokádový sendvič nebo lososa na grilu.

via GIPHY

6. Saláty

„Já si dám jen salát!“ - to je oblíbený universální slogan všech rádoby zdravě se stravujících „dietářů“. Není ale salát jako salát! Některé z nich mají klidně i přes 1000 kalorií. Například oblíbený Caesar salát je díky svému dresingu,  sýru a krutonům doslova kalorickou bombou!

Co změnit?

Pokud jíš v restauraci, popros o dresing zvlášť, ať víš, kolik toho do salátu liješ. Snaž se vynechat všechny majonézové dresingy, které jsou například ve vajíčkovém, nebo tuňákovém salátu. Pokud miluješ sýr, popraš svůj salát troškou parmazánu - získáš spoustu chuti a o mnoho méně kalorií. Místo krutonů použij třeba nasekané mandle nebo slunečnicová semínka.

via GIPHY

7. Wrapy

S vykukujícími salátovými listy a zeleninou vypadají sice wrapy na první pohled zdravě, ale pozor! Jen samotná placka má sama o sobě 300 kalorií! Pokud přidáš i nějaký sýr a maso a dresing, dostaneš se na hodnotu cca 700 kalorií.

Co změnit?

Opět sleduj složení wrapu - zaměř se hlavně na to, zda obsahuje placka vlákninu, která tě zasytí. Zkus sníst k obědu jen polovinu wrapu a doplň ho zeleninou nebo ovocem. Druhou půlku si dej později ke svačině. Přeskoč sýr a místo něj dej do wrapu avokádo, které obsahuje zdravé tuky. Místo majolky zkus dijonskou hořčici.

via GIPHY

19 ŠOKUJÍCÍCH PROMĚN! PŘED A PO ZHUBNUTÍ! NEUVĚŘÍŠ, ŽE JDE O STEJNÉ LIDI!

ÓČKO STAR

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:20 středa 27. června 2018. Anketa je uzavřena.

 • 15
  LOVE
 • 13
  SUPER
 • 12
  LOL
 • 12
  WTF
 • 12
  OMG
 • 11
  FAIL

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART