5 faktů o bipolární poruše osobnosti! Trpí jí třeba i Demi Lovato

5. května 2018 13:34
I když se ti může zdát, že je bipolární porucha raritní záležitostí, ve skutečnosti postihuje každého stého člověka, některé zdroje dokonce uvádějí, že je jí postiženo pět procent populace! Trpěla a trpí jí celá řada známých osobností, mimo jiné například Kurt Cobain...

ČTI TAKÉ: KVÍZ SIMPSONOVI! ZNÁŠ LEGENDÁRNÍ ŽLUTÉ POSTAVIČKY? OTESTUJ SE!

Demi Lovato

1. Bipolární porucha sídlí v mozku, ovlivňuje chování a jen v Americe ji má přes 5,7 milionu dospělých. Například zpěvačka Mariah Carey se nově svěřila s tím, že s touto psychickou kondicí bojuje již roky. Původně se této poruše říkalo manická deprese (maniodeprese).

2. Typickými projevy jsou zejména opakované výkyvy nálady a různé „epizody“. Člověk se tak může cítit velmi šťastný (mánie) nebo naopak velmi nešťastný (deprese). Mezi těmito stavy přitom zažívají normální nálady.

NOVÝ KVÍZ: 30 OTÁZEK NA TÉMA TITANIC! POTOPÍ TĚ NÁŠ TEST?

3. Bipolární porucha je zmírňována léky na stabilizaci nálady a psychoterapií. Žádná trvalá léčba neexistuje, ale léky mohou vést ke snížení emočních výkyvů. Psychoterapie pak poskytuje podporu, vedení a vzdělání bipolárním pacientům a jejich rodinám.

via GIPHY

4. Rozděluje se na dva typy. První je charakterizován epizodami, které trvají více než týden nebo manickými symptomy, které jsou tak výrazné, že osoba musí být převezena do nemocnice. Druhý představuje vzorec depresivních epizod střídajících se s manickými, ale plně manicky nebo smíšeně se neprojeví žádná.

5. Mariah Carey není jedinou celebritou, která má tuto poruchu. Jako bipolární jsou či byli známí také například Demi Lovato, Sinead O’Connor, Catherine Zeta-Jones, Russel Brand, Carrie Fisher, Amy Winehouse, Kurt Cobain nebo historické osobnosti jako Vincent Van Gogh nebo Winston Churchill...

Demi Lovato

Kurt Cobain

Mariah Carey

Amy Winehouse s tátou Mitchem

KVÍZ: JSI EXPERT NA HVĚZDNÉ VÁLKY? TAK SE PŘEDVEĎ!

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 13:34 neděle 2. září 2018. Anketa je uzavřena.

 • 113
  OMG
 • 31
  FAIL
 • 25
  SUPER
 • 24
  WTF
 • 23
  LOL
 • 18
  LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART