Ochranný svaz autorský (OSA) již popatnácté ocenil úspěšné hudební skladatele, textaře a nakladatele. Novinkou letošního ročníku je úprava kritérií při generování výsledků ze statistik OSA. Jde o autory a skladby, které poprvé v posledních dvou letech zaznamenaly mimořádný úspěch v koncertním provedení, ve vysílání rozhlasu a televize, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA.
„Abychom více přiblížili veřejnosti opravdu aktuální úspěšnou tvorbu jak v oblasti vážné, tak populární hudby, rozhodli jsme se omezit výběr hudebních děl ze statistik. Žebříčky se nyní sestavují pouze ze skladeb, které jsme nejvíce slyšeli v posledních dvou letech,“ upřesňuje Michal Prokop, předseda komise pro Výroční ceny OSA.
Jediné kategorie, které naopak nejsou uděleny na základě dat, ale rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.
V letošním roce byly Výroční ceny OSA rozdány ve 14 kategoriích, v nichž si nejlépe vedli zmiňovaný Xindl X v populární hudbě a Zdeněk Král v kategoriích vážné hudby.
„Společnost je, co se týče covidu, názorově velmi polarizovaná a značně vystrašená. Nechtěli jsme naše autory a klienty zbytečně vystavovat rizikům možné nákazy. Proto jsme nakonec zvolili komorní a finančně úspornější formu večera bez diváků po vzoru streamovaných koncertů ze začátku pandemie,“ okomentoval letošní průběh Výročních cen OSA Roman Strejček, předseda představenstva OSA, a dodal: „Naším přáním bylo zachovat těmto cenám důstojnou tvář, což se povedlo díky celému týmu, který na tomto večeru pracoval, a zejména pak moderátorské dvojici.“
Zlatou cenu OSA obdržel Jaroslav Uhlíř, autor hitů jako Holubí dům, Není nutno, Ani k stáru nebo Hajný je lesa pán. Do Zlatého fondu OSA byl zapsán Pavel Šrut, autor písní pro Michala Prokopa, Petra Nováka, Petra Skoumala a dalších. Cenu za propagaci a šíření české hudby si odnesla Eva Urbanová a do Zlatého fondu OSA byla zařazena hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer).
Ocenění autoři si letos, stejně jako v roce 2019, odnesli sošku, kterou navrhl Milan Cais. Mladí autoři v kategorii do 30 let obdrželi šek v hodnotě 50 tisíc Kč. Nejúspěšnějším mladým autorem v kategorii pop se stal Augustine Dunn z kapely The Silver Spoons, ve vážné hudbě pak mladý nadějný kontrabasista a skladatel Indi Stivín.
Moderace i dramaturgie večera se již tradičně ujala dvojice Petr Prokop a Ondřej Cihlář (divadlo Vosto5), kteří diváky zavedli do pohádky. Zazněla řada písniček z pohádek i pohádkových filmů v podání Tonyi Graves, Jakuba Hübnera, Roberta Nebřenského, Matěje Ptaszka, Anny Julie Slováčkové a Petra Wajsara.
Letošní ročník se konal pod záštitou Ministerstva kultury ČR. Hlavním mediálním partnerem večera byla hudební televize Óčko. K dalším mediálním partnerům patří rozhlasové stanice Expres FM a Classic Praha.
Ocenění 15. ročníku Výročních cen OSA:
Zlatá cena OSA: Jaroslav Uhlíř
Zlatý fond OSA – autor: Pavel Šrut
Zlatý fond OSA – skladba: hudba a písně k filmu Šíleně smutná princezna (hudba Jan Hammer ml., texty Ivo Fischer)
Cena za propagaci a šíření české hudby: Eva Urbanová
Populární skladba roku: Anděl – hudba a text: Mirai Navrátil, Jan Pokorný (Pokáč)
Vážná skladba roku: Kde domov náš? – Zdeněk Král
Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Ondřej Ládek
Nejúspěšnější textař: Ondřej Ládek
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Zdeněk Král
Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing, s.r.o.
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Augustine Dunn
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Indi Stivín
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Michal Rataj
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Jaromír Nohavica
Koncert roku: cena neudělena