To je většinou také první otázka lékaře nebo lékárníka, když si přijdete pro radu, jak se co nejrychleji zbavit nepříjemného pokašlávání. Jaký druh kašle máte? Vlhký nebo suchý? Někdy ale člověk sám neví, jaký kašel ho trápí. Tady proto základní rysy obou druhů.
Suchý kašel
Suchý kašel se objevuje nejčastěji na začátku onemocnění a trpíte jím hlavně v noci. Dýchací trubici je podrážděná a reaguje na to kašlem, který zní jako dávení až dušení. Tento kašel je chápán jako neproduktivní – nevykašlává se totiž při něm hlen.
Vlhký kašel
Naopak jako produktivní je považován kašel vlhký, který se vyskytuje po ránu, kdy se v dýchacích cestách nahromadí přes noc hleny a potřebují z těla ven. Člověku se po vykašlání či uvolnění hlenu uleví, ale jen dočasně. Neustále nucení ke kašli je pak velice vyčerpávající a člověk je proto unavený více, než je obvyklé.
Pomoc hledejte u bylinek
Pro radu, jak na který kašel nemusíte chodit daleko. Již babky kořenářky radily, aby se proti kašli užívaly různé bylinky. A tato rada platí dodnes. Na suchý kašel je prospěšná například mateřídouška obsahující látky s dezinfekčním účinkem. Pokud chcete lépe odkašlávat a bojovat tak s vlhkým kašlem, vsaďte na jitrocel, který uvolňuje hleny z dýchacích cest.
Bylinné sirupy a pastilky
Stále si nejste jistí, jaký kašel máte? Nebo chcete bojovat s oběma druhy jedním přípravkem? Vyzkoušejte bylinné sirupy, které jsou na bázi bylinných extraktů určených pro oba typy kašle. Vhodné jsou i bylinné pastilky, které vytváří ochrannou vrstvu na sliznici úst a hrdla. Tímto způsobem zmírňují podrážděný krk a ulevují při kašli.
S Óčkem je nyní můžete vyhrát. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku.