Ocenění vycházejí přímo ze statistik OSA. Dle pravidel zahrnují skladby a autory, kteří poprvé v posledních dvou letech zaznamenali mimořádný úspěch ve vysílání rozhlasu a televize, v koncertním provedení, v prodejnosti nosičů, na internetu a při dalších užitích hudby, a to bez ohledu na datum jejich registrace u OSA. Kategorie, které nejsou uděleny na základě dat, ale na základě rozhodnutí dozorčí rady OSA, jsou Zlatá cena OSA za přínos české hudbě, Zlatý fond OSA za dlouhodobě nejhranější skladby nebo autory a Cena za propagaci a šíření české hudby.
„Poprvé jsme letos zařadili kategorii Nejúspěšnější streamovaný autor. Současná pokročilá doba si zařazení nové kategorie v podstatě vyžádala. Přehrávání hudby z hudebních internetových platforem je jednoduše na obrovském vzestupu a dnešní mladá generace hudbu jiným způsobem nekonzumuje,“ popisuje zařazení nové kategorie Michal Prokop, člen dozorčí rady. Historicky prvním vítězem se stal raper Yzomandias.
Nejúspěšnější populární skladbou byla vyhlášena píseň I přes to všechno, která vznikla ve spolupráci Miraie Navrátila, Ondřeje Fiedlera a Davida Stypky. V oblasti vážné hudby byla vyhlášena jako nejúspěšnější skladba Zlínské linie Petra Wajsara a jako skladatel Jan Zástěra. Ceny OSA pamatují i na mladé autory, kteří od OSA dostávají kromě skleněné sošky, za jejímž designem stojí uznávaný hudebník a výtvarník Milan Cais, navíc ještě šek v hodnotě 50 tis. Kč. Nejúspěšnější mladý autor populární hudby je Viktor Sheen, ve vážné hudbě byl oceněn Daniel Chudovský.
Ceny OSA se ohlížejí také za úspěchy českých autorů v zahraničí. Nejúspěšnějším autorem populární hudby v zahraničí se stal Viliam Béreš a nejúspěšnějším autorem vážné hudby v zahraničí skladatel Varhan Orchestrovič Bauer. Nejúspěšnějším nakladatelem byl v loňském roce Universal Music Publishing.
Tématem letošního ročníku byla současná hudba s podtitulem: Hrajme více české muziky a hlavně více nové české muziky. „Chtěli jsme upozornit, že česká scéna přináší obsáhlý playlist nově vznikajících písniček. A je škoda, že se nehrají v rádiích. Podtitul tohoto ročníku je jakýmsi přáním a trochu poselstvím. V průběhu večera zazněla i malá ochutnávka písní, jež vznikly na českém Songwriting campu, který podporujeme už od jeho počátku. Záměrem bylo podtrhnout také myšlenku moderního songwritingu,“ komentuje Roman Strejček, předseda představenstva OSA.
V rámci večera zazněly písně českých autorů, které vznikly především v posledním roce. Vystoupila Aiko, Albert Černý, Ewa Farna, Giudi, Dominika Hašková, Marta Jandová, Mirai Navrátil, Michaela Palová a další.
Televize Óčko Star, která záznam Výročních cen OSA odvysílá 14. června od 17 hod. a 15. června od 21 hod., a dále rozhlasové stanice Expres FM a Classic Praha. Více informací naleznete na www.cenyosa.cz.
Ocenění 17. ročníku Výročních cen OSA:
Zlatá cena OSA – Zdeněk Svěrák
Zlatý fond OSA – autor: Luboš Andršt
Zlatý fond OSA – skladba: Dej mi víc své lásky (Petr Janda, Pavel Chrastina)
Cena za propagaci a šíření české hudby: Juraj Filas
Populární skladba roku: I přes to všechno (Mirai Navrátil, Ondřej Fiedler, David Stypka)
Vážná skladba roku: Zlínské linie (Petr Wajsar)
Nejúspěšnější skladatel populární hudby: Marek Ztracený
Nejúspěšnější textař: Marek Ztracený
Nejúspěšnější skladatel vážné hudby: Jan Zástěra
Nejúspěšnější nakladatel: Universal Music Publishing
Nejúspěšnější mladý autor populární hudby: Viktor Sheen
Nejúspěšnější mladý autor vážné hudby: Daniel Chudovský
Nejúspěšnější autor vážné hudby v zahraničí: Varhan Orchestrovič Bauer
Nejúspěšnější autor populární hudby v zahraničí: Viliam Béreš
Nejúspěšnější streamovaný autor: Yzomandias
Koncert roku: cena neudělena