Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • Živě
 • Lipo jako osamělý vlčák českého rapu kritizuje nešvary domácí scény

  19. ledna 2017 10:30
  „Vrány létají v hejnu. Orel létá sám.“ Těmito slovy začíná nový videoklip Nebudu lhát rappera Lipa, který připomíná, že liberecký rodák pracuje na svém třetím albu. Právě „vrány“ českého rapu si Lipo v novince dobírá. Věrným parťákem je mu pouze vlčák Sitka.

  ČTI TAKÉ: TOP 10 NEJNAVŠTĚVOVANĚJŠÍCH FILMŮ V ČESKÝCH KINECH V ROCE 2016!

  Domácí hiphopová scéna se v posledních letech stala místem, kde přes všechna ohraná klišé a honbu za pomíjivou slávou i uspokojením vlastního ega není mnoho prostoru pro invenci nebo autentická sdělení. Zatímco rappeři nešetří silnými slovy a ve svých klipech kladou důraz na materialismus, pompéznost a vyzdvihování vlastní důležitosti, na reálný život mimo hiphopovou bublinu jako by zapomněli.

  LIPO - Nebudu lhát:

  Jonáš Červinka alias Lipo v posledních deseti letech pravidelně dokazoval, že si zvolil jinou cestu. Nejprve ve formaci BPM (Básníci před mikrofonem), kde s libereckým kolegou Pauliem Garandem propojili hip hop s poezií, poté i na sólové dráze.

  Například na albu O duši z roku 2014 spolupracoval s operní pěvkyní Ester Pavlů, violoncellistkou Terezií Kovalovou nebo třeba Kühnovým dětským sborem. Zapojením řady živých nástrojů představil rap jako žánr, který je pružný a lze s ním pracovat daleko kreativněji, než se může zdát.

  Přesto se u nás se svou vizí moderního hip hopu, neokleštěného tradičními žánrovými stereotypy, stále cítí osamoceně, a tak se nad limity zdejší scény rozhodl kriticky zamyslet v novém singlu – symbolicky nazvaném Nebudu lhát.

  Lipo - Štěstí ft. Debbi:

  „Mimo obhajoby vlastní cesty a umělecké integrity se vyjadřuju kriticky k řadě problémů, které se týkají ‚mého‘ hudebního žánru. Patří mezi ně násilná stylizace interpretů, bezostyšné vykrádání jiných umělců, celkové pokrytectví místních rapperů nebo třeba to, jak jsou stereotypně a většinově vnímány a vykreslovány ženy v českém rapu.

  Zároveň posluchače možná překvapí, že song je poměrně energický.“ vysvětluje Lipo. Ten si, jak je již jeho zvykem, nový klip sám režíroval. Kulisou mu byly zajímavé lokality ve severních Čechách, které zaujmou svou syrovou, časem poznamenanou krásou.

  Lipo

  Lipo

  Myšlenku klipu symbolizuje také československý vlčák Sitka. Lipo během natáčení spolupracoval nejen s ním, ale i s jeho majitelem – fotografem Honzou Řeháčkem alias Kopernikkem.

  Aktuálně pracuje Lipo na své třetí sólové desce, kterou by rád vydal ještě letos. První předzvěstí byl loňský singl Štěstí, který rozezněl nezaměnitelný hlas zpěvačky Debbi.

  Lipo

  Lipo

  Videoklip se umístil mezi dvaceti nejpřehrávanějšími za celý rok 2016 na hudební televizi Óčko. Za sebou má rapper také úspěšné podzimní turné s ATMO music, včetně beznadějně vyprodaného koncertu v pražském Lucerna Music Baru nebo závěrečné halové show v liberecké Home Credit Aréně.

  Lipo

  Lipo

  Fotogalerie  Co ty na to?

  Hlasování skončilo

  Čtenáři hlasovali do 10:30 19. května 2017. Anketa je uzavřena.

  • 31
   LOVE
  • 28
   SUPER
  • 15
   WTF
  • 15
   FAIL
  • 13
   LOL
  • 13
   OMG


  Související