Na co si dát především pozor?
K vodě si neberte cennosti. Pokud to jinak nejde, uschovejte je na bezpečném místě. Bezpečným místem není auto.
V okolí vodních ploch parkujte jen na místech k tomu určených nebo tam, kde to není zakázáno.
Děti do vody vybavte odpovídajícími plaveckými pomůckami podle jejich plaveckých schopností. Vhodné jsou například různé plavací vestičky s jištěním mezi nohami nebo rukávky z pevného materiálu spojené s břišním pásem. Neplavce nespouštějte z očí ani při koupání u břehu.
Na loď či jiné plavidlo se vybavte certifikovanými záchrannými vestami. Nezbytností jsou pro neplavce, vhodné ale pro všechny. Nikdy nevíte, jestli budete po pádu do vody schopni udržet se nad hladinou.
Nepodceňujte rizika jezů ani silných proudů. Při sjíždění řeky pečlivě zvažujte stav vody a své schopnosti. Pod jezem se určitě nekoupejte. Do jezu neskákejte ani kvůli záchraně.
Plavci by se měli pro ostatní uživatele vodních ploch zviditelnit například plaveckou čepicí výrazné barvy a ideálně také plovákem, který může sloužit i k odpočinku nebo záchraně v nouzi.
Velmi nebezpečné jsou skoky do neznámé vody nebo z velké výšky. Znalost terénu pod hladinou i správná technika skoku jsou při skákání nezbytností.
Jak předejít nepříjemným zážitkům či dokonce tragédiím budou návštěvníkům vodních ploch v rámci opatření Bezpečně u vody v období od června do září radit policisté z poříčních a obvodních oddělení i policejní preventisté. Zaměří se nejen na vůdce malých plavidel, ale také na jejich posádku, plavce i koupající se děti a jejich rodiče. Do kontrol plavidel se zapojí také Státní plavební správa.
Léto plné příjemných zážitků a hlavně bez nehod přeje Policie České republiky.