Drony využíváme při pátracích akcích nebo dopravních nehodách, říká pilot dronu z Policie ČR

29. září 2022 9:39
Co znamená pojem dron u PČR? Co umí navíc policisté v Krajském ředitelství policie Středočeského kraje? Popovídali jsme si s jedním z policistů tohoto ředitelství, který je zároveň pilotem dronu. Podívejte se, co vše nám o sobě por. Bc. Miloslav Nosek pověděl a jak se mu jeho práce líbí.
Dron Policie ČR

Jak dlouho sloužíte u Policie České republiky?

Po maturitě na Obchodní akademii v Příbrami v roce 1999 jsem musel nastoupit základní vojenskou službu v Berouně, následně jsem se přihlásil k policii a po příjímacím řízení jsem nastoupil v listopadu roku 2000. Po absolvování základní odborné přípravy jsem začínal na Místním oddělení Vršovice, na Praze 10 a to z důvodu, že v tu dobu nebylo v mé rodné Příbrami volné místo. Zde jsem sloužil 9 let a následně přišla nabídka z Územního odboru Příbram na místo vyšetřovatele na stálé výjezdové skupině, kde sloužím dodnes.

V současnosti jste i pilotem dronu, jak jste se dostal zrovna k tomuhle?

Asi jako každý kluk jsem měl od malička rád různé modely aut, letadel apod. Proto, když se na Územním odboru v Příbrami formovala skupina dron, jsem využil situace a k této skupině jsem se zkusil přihlásit a ono to vyšlo. Je to pro mě super, když mohu svoji zálibu provozovat i v zaměstnání, což mi policie umožnila.

Jak Vás vůbec napadlo se k policii přihlásit?

Úplně poprvé to bylo asi tak v 15ti letech, když jsem jel s rodiči autem a na silnici nás předjelo civilní vozidlo se zapnutým modrým majákem na střeše a nalepeným nápisem „Policie“ na dveřích. Z toho jsem byl úplně nadšený a chtěl jsem taky hned jezdit takovým autem. No, a když se blížila maturita a rozhodování co budu dělat dál, tak policie byla jasná volba. Za prvé jsem na obchodní akademii zjistil, že ze mne účetní asi nebude a práce u policie mě vlastně lákala od mých 15ti let. S odstupem času to hodnotím jako velmi dobrý krok a to i z důvodu jistoty, kdy se můžu spolehnout na svůj pravidelný plat apod.

U Krajského ředitelství policie Středočeského kraje byl zaevidován vůbec první dron u Policie ČR. V současnosti tento dron obsluhujete, co musí umět policista, aby mohl takový dron obsluhovat a jak dlouho taková příprava trvá?

V současnosti na ÚO Příbram používáme několik typů dronů. Nejstarší a největší z nich je BRUS (Bezpilotní Rotorový Univerzální Systém), kdy na tento muselo být speciální školení ve Vojenském technickém ústavu letectva a PVO v Praze. Tento dron je kromě klasické optiky osazen termokamerou. Dále používáme komerční drony DJI Mavic 2 Zoom a DJI Mavic 2 Enterprise Advanced. Poslední jmenovaný je taktéž osazený termokamerou. Výcvik si zajišťujeme jako krajské ředitelství sami, máme oprávnění k provozování letecké školy. Piloty si sami v kurzu vyškolíme a to jak po teoretické, tak po praktické stránce. Kurz trvá přibližně jeden a půl měsíce. Tímto připravíme policisty, budoucí operátory bezpilotních prostředků, na zkoušku Úřadu pro civilní letectví.

Fotogalerie

Co ty na to?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 9:39 pátek 27. ledna 2023. Anketa je uzavřena.

  • 5
    SUPER
  • 2
    LOL
  • 2
    WTF
  • 2
    FAIL
  • 2
    OMG
  • 2
    LOVE

Související

HLASUJTE V ÓČKO CHART