Óčko

 • Technickou správu Facebookových stránek Óčka zajišťuje společnost La perf.

  Pokračovat na facebook stránky TV ÓČKO
 • Články
 • Pořady
 • Soutěže
 • Charts
 • #POŠLIKOMENT
 • Živě
 • Promotion
 • BMW odhalilo unikátní elektromobil, který umí měnit barvu

  25. ledna 2022 8:31
  Máme pro vás pozvánku na nejnovější díl pořadu SMARTmania, který se věnuje novinkám a zajímavostem ze světa technologií. Premiérový díl odvysíláme už dnes v 17:30, tak se nezapomeňte dívat. Případně si můžete naladit reprízy ve středu a v neděli.

  Automobilka BMW na veletrhu CES v Las Vegas na speciálním modelu elektromobilu s označením iXFlow demonstrovala zcela novou technologii, která budoucím majitelům dovolí měnit si barvu karoserie. Naživo tahle proměna vypadá neskutečně a působí tak trochu jako z jiného světa; u vystaveného modelu se dokonce měnila i barva disků kol. Tohle bude nejen neskutečná stylovka, ale i sen všech zlodějů bank.

  Plynulé změny barev umožňuje speciálně vyvinutý polep karoserie s technologií elektronického inkoustu, který je přesně přizpůsoben konturám vozu. Elektroforéza umožňuje na základě změny elektrického napětí vynést na povrch různé barevné pigmenty, které způsobí požadovanou změnu výsledné barvy. Proměnná barva karoserie může přispět i k pohodě v interiéru a k celkové hospodárnosti vozu, a to na základě využití různé odrazivosti a absorpce slunečního záření v závislosti na barvě.

  Bílý povrch odráží mnohem více slunečního světla než černý. Z toho vyplývá, že zahřívání vozidla a prostoru pro cestující v důsledku silného slunečního záření a vysokých venkovních teplot lze snížit změnou barvy exteriéru na světlou. Za chladnějšího počasí naopak tmavý vnější plášť pomůže vozidlu absorbovat znatelně více tepla ze slunečního záření.

  BMW

  Veletrh CES přinesl celou řadu dalších technologických inovací. Mezi ně patří také zařízení, o kterých byste neřekli, že vůbec mohou být chytrá. Jednou z nich je bezesporu chytrý kohoutek od firmy Moen.

  Kohoutek

  Ten přináší nejen bezdotykové ovládání skrze gesta, ale také propojení s chytrou domácností v rámci ekosystémů Amazon Alexa a Google Home, včetně vlastní aplikace, například pro nastavení teploty vody.Kromě vypnutí a zapnutí proudu vody lze gesty upravovat i teplotu vody – mávnutím vlevo ji snížíte a mávnutím vpravo naopak zvýšíte. Nastavení teploty už tak nemusíte provádět skrze hlasový povel či přes mobilní aplikaci.

  Také pro vás máme podrobnou recenzi smartphonu Huawei P50 Pro či test nového notebooku Surface Pro 8.

  Pokud nestihnete úterní premiéru v 17:30, můžete si SMARTmanii naladit v repríze ve středu ve 14:30, a případně v neděli ve 14:30 a 177:00. Záznamy všech odvysílaných dílů naleznete v archivu pořadu. Pořad vzniká ve spolupráci se serverem SMARTmania.cz, kde každý den najdete ty nejnovější trendy a novinky ze světa technologií.

  Související